Bağlantılar
Genel Hesap Yönetimi

Bilgi Bankası - Destek Talebi

Lisanslı yazılımlar, kablosuz internet, kampüs dışı erişim gibi birçok konuda bilgi edinebilir, yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Destek Sayfası

Erzurum Teknik Üniversitesi

ETÜ’de El Sanatları Sergilendi

Erzurum Teknik Üniversitesi (ETÜ) Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı (SKS) bünyesinde açılan Kazaziye Sanatı ve Takı Tasarım Kursunda hazırlanan eserler sergilendi.

Kaybolmaya yüz tutmuş el sanatlarına ilgiyi artırmak ve Kazaziye Sanatının kültürel sürekliliğini sağlamak amacıyla açılan kursa öğrenciler ve ETÜ personeli yoğun ilgi gösterdi. Kursta hazırlanan ürünler Merkezi Kütüphanede sergilenerek ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Kazaziye Kursunun Erzurum’da bir ilk teşkil ettiğini belirten SKS Şube Müdürü Firdevs Nazan Soysal: “Kazaziye Sanatı, M.Ö 2800 yıllara kadar Anadolu’da hüküm süren Lidyalı'ların bu toprakların insanlarına bıraktığı kültürel bir mirastır. Tamamen el emeği ile yapılan Kazaziye Sanatı Osmanlı döneminde padişahların kaftan süslemelerinde ve takı olarak kullanılıyordu. Kanunu Sultan Süleyman’da Kazaziye Sanatını bilen ve işleyen Osmanlı padişahlarından biriydi. Günümüzde Kazaziye Sanatı eğitimi yalnızca Trabzon’da bulunuyor. Bizler de şehrimizde bu kültürü yaşatmak istedik. Bu süreçte kursiyerlerimiz eğitimcimiz Yasemin Şen eşliğinde birbirinden güzel ürünler ortaya çıkardı” ifadelerini kullandı.    

Kurumsal İletişim ve Tanıtım Direktörlüğü 24.05.2024   


ETÜ Asistan Snow