Bağlantılar
Genel Hesap Yönetimi

Bilgi Bankası - Destek Talebi

Lisanslı yazılımlar, kablosuz internet, kampüs dışı erişim gibi birçok konuda bilgi edinebilir, yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Destek Sayfası

Erzurum Teknik Üniversitesi

ETÜ’de Ahmet Hamdi Tanpınar Konuşuluyor

Erzurum Teknik Üniversitesi’nde (ETÜ) “Erzurum’a Gelişinin 100. Yılında Ahmet Hamdi Tanpınar” Sempozyumu başladı.

ETÜ Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ile öğrenci topluluklarından Türkoloji Kulübü öncülüğünde ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Yakutiye Belediyesi ile Uzundere Belediyesi paydaşlığında düzenlenen sempozyumda Türk Edebiyatı’nın usta kalemi Ahmet Hamdi Tanpınar’ın eserleri, yaşamı ve edebi kimliği konuşulacak.

Prof. Dr. Muammer Yaylalı Konferans Salonunda düzenlenen sempozyumun açılış oturumuna Erzurum Vali Yardımcısı Ahmet Özdemir, Yakutiye Belediye Başkanı Dr. Mahmut Uçar, ETÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Fatih Yetim, Erzurum İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, Erzurum Büyük Şehir Belediyesi Başkan Danışmanı Hüseyin Koçan, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Ahmet Hamdi Tanpınar’ın şiirlerinin okunmasıyla başlayan sempozyumun açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Sümbüllü, sempozyumun Ahmet Hamdi Tanpınar özelinde bir farkındalık oluşturulması açısından oldukça önemli olduğu belirterek: “Tanpınar modern bir seyyah hüviyetindedir. Yakından bildiğimiz Beş Şehir adlı eserinde İstanbul’dan sonra en çok Erzurum’a yer ayırmıştır. Eserinde sıklıkla Evliya Çelebi’den bahseder. Bu anlamda biz Ahmet Hamdi Tanpınar’ı modern bir Çelebi olarak görmekteyiz. Sizlerin de bildiği gibi Tanpınar, Erzurum Lisesi’nde görev yapmış, gerçekten hemşehrimiz diyebileceğimiz çok önemli bir kalemdir. Bu bakımdan bizler Türkiye’de Ahmet Hamdi Tanpınar konusunda ilmi çalışmalarıyla isimlerinden bahsedilen hocalarımızı düzenlediğimiz sempozyumda bir araya getirmeye çalıştık.  Bu vesileyle sempozyumun düzenlenmesinde maddi ve manevi emeği geçen herkese teşekkür ediyor çalışmamızın hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Prof. Dr. Sümbüllü’nün ardından kürsüye çıkan Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Akbulut, Tanpınar’ın 100 yıl önce harap, yıkılmış ve yoksul olarak tasvir ettiği Erzurum yerine bugün müreffeh, modern ve bir üniversite şehri olan Erzurum’da Ahmet Hamdi’yi konuşuyor olmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtti.

Son olarak konuşan Yakutiye Belediye Başkanı Dr. Mahmut Uçar ise Tanpınar’ın insana ve kültüre bakış açısının dikkat çekici olduğunu vurgulayarak Beş Şehir adlı denemesinde edebi açıdan olduğu kadar şehircilik açısından da kıymetli bir kaynak olduğunu ifade etti.

Sempozyum İki gün boyunca devam edecek ve 4 farklı oturumda Tanpınar’ın Erzurum Yılları, eserlerinde kullandığı dil ve felsefi yaklaşımı gibi pek çok konu akademisyenler tarafından ele alınacak.

Kurumsal İletişim ve Tanıtım Direktörlüğü 16.11.2023

    SORUN ve GÖRÜŞ BİLDİR