Bağlantılar
Genel Hesap Yönetimi

Bilgi Bankası - Destek Talebi

Lisanslı yazılımlar, kablosuz internet, kampüs dışı erişim gibi birçok konuda bilgi edinebilir, yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Destek Sayfası

Erzurum Teknik Üniversitesi

ETÜ Spor Bilimleri Fakültesi Nitelikli Yayınlarıyla Literatüre Katkı Sunmaya Devam Ediyor

Erzurum Teknik Üniversitesi (ETÜ) Spor Bilimleri Fakültesi öğretim üyeleri tarafından gerçekleştirilen kapsamlı çalışma ile "My Jump" uygulamasının geçerliliği ve güvenilirliği kanıtlandı.

Dr. Öğr. Üyesi Cebrail Gençoğlu, Doç. Dr. Süleyman Ulupınar, Doç. Dr. Serhat Özbay, Doç. Dr. Murat Turan, Dr. Öğr. Üyesi Buğra Çağatay Savaş, Dr. Öğr. Üyesi Selim Asan ve Doç. Dr. İzzet İnce'nin içinde bulunduğu araştırma ekibi, spor bilimleri alanında fark yaratacak bir gelişmeyi duyurdu.

Yapılan çalışma ile nöromüsküler güç analizi için sporcuların sıçrama performanslarını değerlendirmek ve geliştirmek amacıyla sıklıkla kullanılan My Jump isimli uygulama ETÜ Spor Bilimleri Fakültesi tarafından yapılan çalışmayla mercek altına alındı.

Araştırmanın sonuçları ile My Jump uygulamasının dikey sıçrama performansını ölçmede son derece geçerli ve güvenilir olduğu kanıtlandı ve bu çalışma, Nature yayın grubunun prestijli dergisi Scientific Reports'da yayımlandı.

Araştırmacılar, My Jump uygulamasının dikey sıçrama yüksekliğini, özellikle uçuş süresine dayalı ölçümler kullanarak ne kadar doğru ölçtüğünü analiz etti. Araştırma için PubMed, Web of Science, Scopus ve EBSCO host veri tabanları kapsamlı bir şekilde tarandı. Toplamda 21 çalışmanın analize dahil edildiği çalışmada My Jump ve kriter metodları arasında ham skorlarda anlamlı bir fark olmadığı ve yüksek bir uyum gösterdiği tespit edildi. Uygulamanın güvenilirlik skorlarının mükemmel düzeyde olduğunu söyleyen araştırma ekibi, uygulamanın spor bilimciler ve kondisyonerler için düşük maliyetli ve erişilebilir bir araç olduğunu ve farklı ortamlarda dikey sıçrama performansını doğru bir şekilde değerlendirmede kullanılabileceğini belirtti.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan ETÜ Rektörü Prof. Dr. Çakmak, araştırma ekibini tebrik ederek: “Spor Bilimleri Fakülte’mizin yetiştirdiği sporcular ulusal ve uluslarası müsabakalarda üniversitemizi en iyi şekilde temsil ediyor. Bizler de müsabakaları yakından takip ediyor ve sporcularımızın heyecanlarına ortak oluyoruz. Hocalarımız sporcularımızın yetiştirilmesinde ne kadar mahirse akademik anlamda da bir o kadar başarılılar. Yapılan çalışmanın dünyanın en prestijli dergilerinden birinde yayınlanması da bunun en büyük göstergelerinden biridir. Bu vesileyle çalışmada emeği geçen hocalarımızı bir kez daha tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” diye konuştu.

Kurumsal İletişim ve Tanıtım Direktörlüğü 27.11.2023   


ETÜ Asistan Snow