Bağlantılar
Genel Hesap Yönetimi

Bilgi Bankası - Destek Talebi

Lisanslı yazılımlar, kablosuz internet, kampüs dışı erişim gibi birçok konuda bilgi edinebilir, yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Destek Sayfası

Erzurum Teknik Üniversitesi

ETÜ Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Türkçe Dil Yeterlilik Sınavı (TDYS-3)

ETÜ Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi 

Türkçe Dil Yeterlilik Sınavı (TDYS-3)

2023-2024 yılında ETÜTÖMER'de öğrenim görmek isteyen adayların dil yeterliliklerinin Yönerge'nin 7. maddesinin (a) fıkrasında belirtilen dil seviyelerinden hangisine denk geldiğini belirleyen bir sınav olan TDYS aşağıda belirtilen alanlarda uygulanacaktır:

- Okuma- Anlama

- Sözlü anlatım (konuşma)

- Yazılı anlatım (yazma)

- Dinleme

Avrupa Ortak Dil Çerçevesi Seviyeleri         Türkçe Yeterlik Sınavı Puanı

A1                                                         30-44

A2                                                         45-59

B1                                                         60-69

B2                                                         70-79

C1                                                         80-99

C2                                                          100

İlk aşama 29 Eylül 2023 10:00-12:00'da Üniversitemiz ETÜTÖMER tabelasının da asılı olduğu İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi & Edebiyat Fakültesi'nde B1 dersliğinde yapılacaktır. 

İkinci aşama ise 29 Eylül 2023 tarihinde 13:30-15:30'da Üniversitemiz ETÜTÖMER tabelasının da asılı olduğu İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi & Edebiyat Fakültesi'nde B1 dersliğinde yapılacaktır. 

 

Öğrenciler yanlarında şeffaf bir poşet içerisinde (etiketi sökülmüş) bir plastik şişede su, dezenfektan, kağıt mendil, kurşun ya da uçlu kalem, açacak ve silgi bulundurabilir. 

*İlk aşama; "Okuma-Anlama" ve "Dinleme" becerisini (Okuma Bölümü: 40-50 arası soru, cevaplama süresi: 75 dakika; Dinleme Bölümü: 30-40 arası soru, cevaplama süresi: 60 dakika)

*İkinci aşama ise "Yazma" ve "Konuşma" becerisini (Yazma Bölümü: 2 soru, cevaplama süresi: 60 dakika; Konuşma Bölümü: 8-10 arası soru, cevaplama süresi: 15 dakika) ölçer.

İlk aşamadan 100 üzerinden 50 puan alan öğrenciler ikinci aşamaya geçer.  

Sınav değerlendirmesi yapılırken her bölümü 25 puandan oluşan 4 alandaki becerinin (Okuma- Anlama, Konuşma, Yazma, Dinleme) ortalaması alınır ve her bir beceri 100 tam puan üzerinden değerlendirilir.

Sınav sonuçları 2 Kasım 2023 09:00'da web sitemiz üzerinden ilan edilecektir. Web Site Linki: https://erzurum.edu.tr/fakulte/etu-tomer1/

*

NOT:  Bu sınava ETÜTÖMER'de öğrenim görmeyen ama dil seviyesini belgelemek isteyen adaylar da girebilir. Dışardan katılan öğrenciler için sınav ücreti 1000 TL'dir. (Ödenen ücret hiçbir sebeple iade edilmez). ETÜTÖMER'de eğitim görecek aday öğrenciden ise ücret talep edilmemektedir. 

NOT: (Türkçe Dil Yeterlilik Sınavına il dışından başvuru yapacak öğrenciler aşağıdaki belgeleri tarayarak ya da resimlerini çekerek tomer@erzurum.edu.tr adresine e-posta gönderebilirler.)

*

Öncelikle aşağıdaki linkte verilen başvuru formunu doldurunuz ve ekleriyle beraber Edebiyat Fakültesi Dekanlık biriminde ETÜTÖMER Memuru Serap SÜMBÜLLÜ'ye başvurunuz. (Başvuru Formu İçin Tıklayınız)

Ekleri:
1) Pasaport fotokopisi (Sınava girecek öğrencilerin yanlarında pasaportlarını ya da kimliklerini getirmeleri zorunludur.)

2) Sınav ücretinin ödendiğine dair banka dekontu (Ödemenin açıklamasında sınava girecek öğrencinin Adı-Soyadı ve TYS ücreti yazması gerekmektedir.)

*

SINAV ÜCRETİ İÇİN TÖMER HESAP NUMARASI:

BANKA ADI: Ziraat Bankası Erzurum Şubesi

IBAN NUMARASI: TR 98 0001 0001 1297 5956 5950 01   


ETÜ Asistan Snow