Tercih Rehberi
عربي | فارسی | EN | Русский
E-Posta ÜBYS ÖBS Blackboard Akademik Takvim COVID-19

ARAMA SONUÇLARI

☰ Menü
FEN FAKÜLTESİ
Ümit İncekara
Prof. Dr.

İlk, Orta ve Lise öğrenimi İstanbul’da tamamladı. 1997 yılında Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Aynı yıl Makine Mühendisliği Bölümü Enerji Anabilim Dalında Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladı.

2004 yılında Yardımcı Doçent, 2009 yılında Doçent, 2014 yılında Profesör unvanını aldı. Atatürk Üniversitesinde Enerji Anabilim Dalı Başkanlığı ve Mühendislik Fakültesi Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. 2010-2014 yılları arasında TMMOB Makine Mühendisleri Odası Genel Merkez delegeliği ve MMO Erzurum İl Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanlığını yürüttü. Erzurum Teknik Üniversitesinde 2012-2015 yıllarında Genel Sekreterlik, 2015-2018 yıllarında Rektör Yardımcılığına atanan Prof. Dr. Şahin, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Spor Bilimleri Fakültesi Dekan vekilliği görevlerini de yürütmektedir.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde 2014 yılında kurulan Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği (KÜSİ) Çalışma Grubu TRA1 Bölge Koordinatörlüğü ve KÜSİ ÇG başkanlığı görevinin yanında TÜBİTAK Mühendislik Araştırma Grubu (MAG) Danışma kurulu üyesi de olan Prof. Dr. Şahin, ısı transferinin iyileştirilmesi, nanoakışkanlar, mikrokanallarda ısı ve akış konularında çalışmaktadır. Prof. Dr. Şahin’in ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlanmış ve bilimsel toplantılarda sunulmuş 70’in üzerinde makalesi 500’ün üzerinde atıf almıştır. Çalışma alanıyla ilgili çeşitli TÜBİTAK ve BAP projelerinde yürütücü ve araştırmacı olarak görev almış, TÜBİTAK ve Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığı AR-GE projelerinde panelist ve proje izleyiciliği yapmıştır. Akademik faaliyetler kapsamında Applied Thermal Engineering, Applied Enerji, Energy Conversion and Management, Experimenatal Thermal and Fluid Science, Int. J. Thermal Science, Heat and Mass Transfer, Numerical Heat Transfer gibi SCI indekslerinde taranan birçok dergide hakemlik ve Journal of Energy dergisinde editörlük görevini yürütmektedir.

30 Nisan 1968’de Trabzon Sürmene’de doğan Çakmak, ortaokulu ve liseyi Erzurum’da tamamladı. Karadeniz Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünden 1990 yılında mezun oldu. Doktora derecesini 2000 yılında İngiltere’de bulunan University of Bristol’dan aldı. Yurda döndüğünde Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2001 yılında Yardımcı Doçent, 2007 yılında Doçent, 2012 yılında da Profesör unvanını aldı.

Yurt içi ve yurt dışındaki pek çok dergide “Lazerler” konusunda yayımlanan çalışmalarının yanı sıra Kalkınma Bakanlığı ve TÜBİTAK destekli projelerde yürütücü ve araştırmacı olarak görev yaptı. Ayrıca çeşitli Savunma Teknolojileri projelerinde hakemlik ve izleyicilik görevlerini de yürütmektedir. Yaptığı çalışmalarla iki defa İngiltere Kraliyet Akademisi (The Royal Society) bursunu kazanan Çakmak, 2003 ve 2004 yıllarında İngiltere’de bulundu.

Erzurum Teknik Üniversitesinin kuruluş aşamasında Rektör Yardımcısı, Enstitü Müdürü ve Bölüm Başkanı olarak aktif görev alan Dr. Çakmak, üniversitenin ileri teknoloji alanında önemli alt yapısını oluşturan Yüksek Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (YUTAM) projesinin yürütücülüğünü üstlendi.

22 Kasım 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Bülent Çakmak, evli ve 3 çocuk babası olup ileri düzeyde İngilizce bilmektedir.

1980 yılında Erzurum’da doğdu. İlk orta ve lise öğrenimini tamamladıktan sonra 1999 yılında Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünü kazandı ve 2003 yılında mezun oldu. 2003-2005 yılları arasında Bakü-Tiflis-Ceyhan ham petrol boru hattı projesinde çalıştı. Askerlik görevini tamamladıktan sonra, 2005 yılı sonunda Atatürk Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak göreve başladı. 2007 yılında yüksek lisanstan ve 2012 yılında doktoradan mezun oldu. Bununla beraber yine 2012 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünü bitirdi. 2012 yılı sonunda Erzurum Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümüne yardımcı doçent kadrosunda atandı ve İnşaat Mühendisliği Bölümünün kurulum aşamasında bölüm başkanlığı görevini yaptı. Fakülte Kurulu üyeliği ve Ulaştırma Anabilim Dalı başkanlığı görevlerini sürdürmenin yanında 2015 yılında Erzurum Teknik Üniversitesi’nde Genel Sekreter olarak göreve başladı ve halen bu görevine devam etmektedir.

Akademik çalışmalarını ulaştırma, otomobil sahipliği, trafik kazaları, coğrafi bilgi sistemleri ve modelleme alanlarında sürdüren Dr. Çodur’un bu alanda uluslararası ve ulusal düzeyde yayımlanmış bilimsel makaleleri ve bildirileri bulunmaktadır. Ayrıca TÜBİTAK ve Bilimsel Araştırma Projelerinde görev alarak bu projeleri başarı ile sonuçlandırdı. Akademik çalışmaların yanında aktif olarak sportif faaliyetlerde bulunmaktadır. Buz pateni alanlarında antrenörlük belgeleri bulunmakta ve kayak sporunu yapmaktadır.

Doktora Biyoloji/ Zooloji Atatürk Üniversitesi 2001-2004

Yüksek LisansBiyoloji/ Zooloji Atatürk Üniversitesi 1998-2001

Lisans Biyoloji Atatürk Üniversitesi 1994-1998

TÜBİTAK DESTEKLİ PROJELER
1. 106T632- Karadeniz Bölgesi (Bayburt, Gümüşhane, Trabzon, Giresun ve Ordu) İllerinin Helophoridae, Hydrochidae ve Hydrophilidae Familyaları Açısından Faunistik İncelenmesi (04.2007 / 1.4.2009. (yardımcı araştırıcı).
2. 109B083-Palandöken dağları (Erzurum) ve Sarıkamış (Kars) Çevresinde Ekoloji Temelli Doğa Eğitimi-V. (01.07.2009/16.07.2009, (yardımcı araştırıcı).


BAP PROJELERİ
1. Artvin, Erzurum ve Rize İlleri Sucul Koleopter (Dytiscidae, Hydrophilidae ve Helophoridae) Familyaları Üzerine Sistematik Araştırmalar (Atatürk Üniv. BAP-2000/32). Süresi: 2 yıl (tamamlandı), (Projede araştırmacı).
2. Bingöl İli Hydrochidae, Helophoridae ve Hydrophilidae Familyaları Üzerine Sistematik Araştırmalar (Atatürk Üniv. BAP-2002/115). Süresi: 2 yıl (tamamlandı), (Projede araştırmacı).
3. Erzurum ve Çevresindeki Kirletilmiş Durgun ve Akarsu Habitatlarından Toplanan Bazı Sucul Koleopter Türlerinin Çeşitli Vücut Kısımlarının Antimikrobiyal ve Antioksidant Özeliklerinin Belirlenmesi (Atatürk Üniv. BAP-2003/273). Süresi: 2 yıl (tamamlandı), (Projede araştırmacı).
4. Erzurum ve Çevresindeki Çeşitli Habitatlardan Toplanan Sucul Böcek Türlerinin (Coleoptera: Helophoridae) Su Kirliliği İndikatörü Olarak Kullanımı Olanaklarının Araştırılması (Atatürk Üniv. BAP-2005/273). Süresi: 2 yıl (tamamlandı), (Projede yönetici).
5. Karadeniz Bölgesi (Bayburt, Gümüşhane, Trabzon, Giresun ve Ordu) İllerinin Helophoridae, Hydrochidae ve Hydrophilidae Familyaları Açısından Faunistik İncelenmesi (Tübitak-106T632). Süresi: 2 yıl (tamamlandı), (Projede araştırmacı).
6. Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat İlleri Hydrochidae, Helophoridae ve Hydrophilidae Familyaları Üzerine Sistematik Araştırmalar (Atatürk Üniv. BAP-2006/35). Süresi: 2 yıl (tamamlandı) (Projede yönetici).
7. Kayseri İli Doğal Sulak Alanlarının Sucul Koleopter (Dytiscidae, Gyrinidae, Haliplidae, Helophoridae, Hydrochidae ve Hydrophilidae) Faunasının Araştırılması. (Atatürk Üniv. BAP-2008/77). Süresi: 2 yıl (tamamlandı), (Projede yönetici).
8. Kirazlı (Uzundere, Erzurum) Fosil Yataklarında Omurgasız Hayvan Fosillerinin araştırılması. (Atatürk Üniv. BAP-2009/242). Süresi: 1 yıl (tamamlandı), (Projede yönetici).
9. Palandöken dağları (Erzurum) ve Sarıkamış (Kars) Çevresinde Ekoloji Temelli Doğa Eğitimi-V. Tübitak-109B083 Süresi: 1 yıl (tamamlandı), (Projede araştırıcı).
10. Sivas İli Sucul Kınkanatlı Faunasının Araştırılması (Atatürk Üniv. BAP-2009/231). Süresi: 2 yıl (tamamlandı), (Projede yönetici).
11. Van Gölü Havzası Sucul Kınkanatlı (Dryopidae, Dytiscidae, Gyrinidae, Haliplidae, Helophoridae, Hydraenidae, Hydrochidae ve Hydrophilidae) Faunasının Araştırılması ve Nesli Tehlikede Olan Türlerin Belirlenmesi. (Atatürk Üniv. BAP-2009/74). Süresi: 2 yıl (tamamlandı), (Projede yönetici).
12. Lepistes balıklarının (Poecilia reticulata) Akvaryum Balık yemi ve Bazı Ticari Böcek Ürünleriyle Beslenmesinin Balığın Büyüme ve Üremesi Üzerine Etkileri (Atatürk Üniv. BAP-2009/74). (tamamlandı) (Projede araştırıcı).
13. Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Osmaniye, İlleri Sucul Kınkanatlı (Dryopidae, Dytiscidae, Gyrinidae, Haliplidae, Helophoridae, Hydraenidae, Hydrochidae ve Hydrophilidae) Faunasının Araştırılması (Atatürk Üniv. BAP-2011/537). (Projede yönetici).
14. Biyoloji Bölümü Zooloji Müzesi’nde Bulunan Sucul Organizma Kolleksiyonunun Görüntülenmesi ve Arşivlenmesi (Atatürk Üniv. BAP-2012/164) (Projede yönetici).
15. Dünya Genelinde Yaygın Olarak Tüketilen Bazı Yenilebilir Böcek Türlerinin Karaciğer Hücre Kültürleri Üzerine Sitolojik ve Genetik Etkilerinin Araştırılması (Atatürk Üniv. BAP-2012/163 (Projede yönetici). 16. Aşkale Çimento Fabrikası Civarındaki Bazı Sucul Organizmalarda Ağır Element Birikimlerinin Araştırılması. (Atatürk Üniv. BAP-2012/162) (Projede yönetici).
16. Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi, Eğitim, Fen, Sağlık ve Sosyal Bilimleri Enstitülerinde 1987 Öncesi Tarihli Lisansüstü Tezlerin ve Öğrenci Dosyalarının Kompakt Sistemle Arşivlenmesi ve Dijital Kaydı Olmayan Tezlerin Dijital Ortama Taşınması (Atatürk Üniv. BAP-2014/48) (Projede yönetici).
17. Bazı Sucul Böceklerin İç Organlarından İzole Edilen Mikroorganizmaların Bazı Endüstriyel Enzimleri Üretme Potansiyellerinin Araştırılması (Atatürk Üniv. BAP-2014/184) (Projede yönetici).
18. Trabzon, Artvin, Rize, Gümüşhane Ve Giresun İlleri Doğal Sit Alanlarının Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırılması (Danışman-Omurgasız Uzmanı). Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2016.
19. Kayseri İli‘nin Karasal ve İç Su Ekosistemleri Biyolojik çeşitlilik Envanter ve İzleme (Danışman-Omurgasız Uzmanı). Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Biyolojik Çeşitlilik Dairesi Başkanlığı Ulusal biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi, 2016-2018.
20. Erzurum İli Omurgasız Hayvan Çeşitliliği, FYL-2017-6007 (Yönetici).
21. Erzurum Bataklıkları Polyphaga (Helophoridae, Hydrochidae ve Hydrophilidae) Familyaları Üzerine Faunistik Araştırmalar, PRJ2016/144 (Araştırmacı).
22. PRJ2016/143 Erzurum Jeolojik Oluşumları Polyphaga (Helophoridae, Hydrochidae ve Hydrophilidae) Familyaları Üzerine Faunistik Araştırmalar (Araştırmacı).
23. Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Araştırma Laboratuvarları Araştırma Altyapılarının Geliştirilmesi, FAD-2017-6199 (Yönetici).
24. Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesi Herbaryumu ATA Araştırma Olanaklarının Geliştirilmesi, FBG-2017-6198 (Yönetici).
25. Erzurum Çevresinde Halk Hekimliğinde Kullanılan Bazı Bitkilerin Kanamayı Durdurma Performanslarının Araştırılması FBA-2018-6832 (Yönetici).

DİĞER ULUSAL PROJELER

1. Trabzon, Artvin, Rize, Gümüşhane Ve Giresun İlleri Doğal Sit Alanlarının Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırılması. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2016 (Uzman).
2. Kayseri İli‘nin Karasal ve İç Su Ekosistemleri Biyolojik çeşitlilik Envanter ve İzleme. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, 2016-2018 (Uzman).
3. 3. Erzurum İlinde Biyolojik Çeşitliliğe Dayalı Geleneksel Bilginin Belirlenmesi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, 2017-2018 (Yönetici).
4. Gümüşhane İlinde Biyolojik Çeşitliliğe Dayalı Geleneksel Bilginin Belirlenmesi. Tarım ve Orman Bakanlığı, 2018-2019 (Yönetici).
5. Ardahan, Iğdır, Kars İlleri Biyolojik Çeşitliliğe Dayalı Geleneksel Bilginin Belirlenmesi. Tarım ve Orman Bakanlığı, 2019- Devam ediyor (Yönetici).

ULUSLARARASI HAKEMLİ DERGİLERDE (SCI, SCI-E KAPSAMINDA) YAYIMLANAN MAKALELER


1. Koçyiğit, A., Yılmaz, M., Aydoğan, S., İncekara, Ü., Şahin, Y. 2020. The performance of chitosan layer in Au/n-Si sandwich structures as a barrier modifier. Polymer Testing Volume 89, September 2020. https://doi.org/10.1016/j.polymertesting.2020.106546
2. Yılmaz, M., Koçyiğit, A., Cirak, B.B., Kacuş, H., İncekara, Ü., Aydoğan, S. 2020. The comparison of Co/hematoxylin/n-Si and Co/hematoxylin/p-Si devices as rectifier for a wide range temperature. Materials Science in Semiconductor Processing Volume: 113 Article Number: 105039 DOI: 10.1016/j.mssp.2020.105039
3. Karakaya, Songül., Polat, Ahmet., Aksakal, Özkan., Sümbüllü, YZ., İncekara, Ü. 2020. Ethnobotanical Study of Medicinal Plants in Aziziye District (Erzurum, Turkey). Turkish Journal of Pharmaceutical Sciences. Volume: 17 Issue: 2 Pages: 211-220. DOI: 10.4274/tjps.galenos.2019.24392
4. Kacuş, H., Şahin, Y., Aydoğan, S., İncekara, Ü., Yılmaz, M. 2020. Co/aniline blue/silicon sandwich hybrid heterojunction for photodiode and low-temperature applications. Journal of Sandwich Structures & Materials. DOI: 10.1177/1099636220909946
5. Darılmaz, MC., Polat, A., İncekara, Ü., 2019. Faunistic Study on Aquatic Coleoptera of the Eastern Mediterranean Region of Turkey. Turkish Journal of Fisheries And Aquatic Sciences. 19: 5 (409-421) DOI: 10.4194/1303-2712-v19_5_06
6. Kocyigit, A., Yılmaz, M., Aydoğan, Ş. İncekara, Ü. 2019. The effect of measurementsand layer coating homogeneity of AB on Al/AB/p-Si devices, Journal of Alloys and Compounds, doi: https://doi.org/10.1016/j.jallcom.2019.03.17
7. Deniz, AR, Çaldiran, Z, Biber, M, İncekara, Ü, Aydoğan, S, 2018. Investigation of electrical properties of Ni/Crystal Violet (C25H30CIN3)/n-Si/Al diode as a function of temperature. Journal Of Alloys And Compounds, 763: 622-628. DOI: 10.1016/j.jallcom.2018.05.295
8. Aydoğan, Z., Şişman, T., İncekara, Ü., Gürol, A. 2017. Heavy metal accumulation in some aquatic insects (Coleoptera: Hydrophilidae) and tissues of Chondrostoma regium (Heckel, 1843) relevant to their concentration in water and sediments from Karasu River, Erzurum, Turkey. Environ. Sci. Pollut. Res. DOI 10.1007/s11356-017-8629-x
9. Şişman, T., Aşkın, H., Türkez, H., Özkan, H., İncekara, Ü., Çolak, S. 2016. Histopathological changes in liver and kidney of Pelophylax ridibundus (Anura: Ranidae) collected from wetland environments in Erzurum, Turkey. Ekoloji. doi: 10.5053/ekoloji.2016.17
10. Gholamzadeh, S., İncekara, Ü. 2016. Review of Molecular Taxonomy Studies on Coleoptera Aquatic Insects. Int. J. Entomol. Res. 04 (01): 23-34.
11. Aydoğan, Z., Gürol, A., İncekara, Ü., 2016. The investigation of heavy element accumulation in some Hydrophilidae (Coleoptera) species. Environ Monit Assess, 188:204. DOI 10.1007/s10661-016-5197-3.
12. Darılmaz, M. C., Polat, A., İncekara, Ü., Mart, A. 2015. Faunistic Study on Dytiscidae, Haliplidae and Noteridae (Coleoptera: Adephaga) in Middle and Eastern Black Sea Regions, Turkey. Pakistan J. Zool., 47(5): 1239-1252.
13. Koç, K., İncekara, Ü., Türkez, H., 2014. In vitro biomonitoring of the potential of genotoxic and oxidative effects of commercial edible dung beetles (Onitis sp.), flying grasshopper (Caelifera sp.) and mole crickets (Gryllotalpa sp.). Toxicology and Industrial Health. 30(8): 683-689.
14. Türkez, H., İncekara, Ü., Güner, A., Aydın E., Dirican, E., Togar, B. 2014. The cytogenetic effects of the aqueous extracts of migratory locust (Locusta migratoria ) in vitro. Toxicology and Industrial Health. 30(3): 233-237.
15. Darılmaz, M. C., İncekara, Ü. & Vafaei, R. 2013. Contributions to the knowledge of Iranian Aquatic Adephaga (Coleoptera). Spixiana 36 (1): 149-152.
16. Taşkın, M., Taşar, G.E., İncekara, Ü., 2013. Citric acid production from Aspergillus niger MT-4 using hydrolysate extract of the insect Locusta migratoria. Toxicology and Industrial Health. 29 (5): 426-434.
17. Memiş, E., Türkez, H., İncekara, Ü., Banjo, A.D., Fasunwon, B.T. 2013. In vitro Biomonitoring of the genotoxic and oxidative potentials of two commonly eaten insects in Southwestern Nigeria. Toxicology and Industrial Health. 29 (1): 52-59.
18. İncekara, Ü., Darılmaz, M. C., Vafaei, R. & Polat, A. 2013. Contributions to the knowledge of Iranian aquatic polyphaga (Coleoptera) fauna. Turkish Journal of Entomology, 37 (1): 49-56.
19. Tasar, G. E., Polat A., Darılmaz, M.C., Türken, H., Aydoğan, Z., İncekara, Ü., Kasapoğlu, A. 2012. A Good Sample to Concurrent Fauna: Study on Aquatic Coleoptera Fauna (Adephaga and Polyphaga) of Lake Van Basin (Turkey), with some Zoogeographic Remarks. J. Entomol. Res. Soc., 14(2): 27-37, 2012.
20. Aydoğan, Ş., İncekara, Ü., Türüt, A. 2011. The effects of 12 MeV electron irradiation on the electrical characteristics of the Au/Aniline blue/p-Si/Al device. Microelectronics Reliability. 51: 2216–2222.
21. İncekara, Ü., Mart, A., Polat, A., Aydoğan, Z., Türken, H., Taşar, G.E., Bayram, S. 2011. Studies on Turkish Hydrophilidae (Coleoptera) IV. Genus Berosus Leach, 1817, with description of a new species: Berosus dentalis sp. n. Turkish Journal of Entomology, 2011, 35 (2): 231-244.
22. Darılmaz, M.C., İncekara, Ü., 2011. Checklist of Hydrophiloiedea of Turkey (Coleoptera: Polyphaga). Natural History, 45 (11-12): 685-735.
23. Aydoğan, Ş., İncekara, Ü., Deniz, A.R., Türüt, A. 2010. Extraction of electronic parameters of Schottky diode based on an organic Orcein. Microelectronic Engineering. 87: 2525–2530.
24. Aydoğan, Ş., İncekara, Ü., Türüt, A. 2010. Determination of contact parameters of Au/Carmine/n-Si Schottky device. Thin solid films. 518: 7156–7160.
25. Aydoğan, Ş., İncekara, Ü., Deniz, A.R., Türüt, A. 2010. Extraction of electronic parameters of Schottky diode based on an organic Indigotindisulfonate Sodium (IS). Solid State Communications. 150: 1592-1596.
26. İncekara, Ü., Polat, A., M. C. Darilmaz, M. C., Mart, A., Taşar, G.E., 2010. Aquatic Coleoptera Fauna Of Ramsar Site Sultan Sazlığı (Kayseri, Turkey) And Its Surroundings: New Distribution Records Of Four Species From The Southern Limit Of Its Range. Arch. Biol. Sci., Belgrade, 62 (4), 1181-1191.
27. Aşkın, H., İncekara, Ü., 2010. The Study of the Genotoxic Effect of the Karasu River Surface Water Containing Local Fat Plant Waste Water on the Drosophila melanogaster Using the Wing Somatic Mutation and Recombination Test (SMART). Ekoloji, 19(74): 45-50.
28. Mart, A., İncekara, Ü., Karaca, H. 2010. A New Species and New Records of Hydrophilidae (Coleoptera) from Turkey. Turkish Journal of Zoology, 34, 297-303.
29. Mart, A., İncekara, Ü., Karaca, H. 2010. Faunistic Study of the Aquatic Beetles (Coleoptera: Helophoridae) provinces (Bayburt, Giresun, Gümüşhane, Ordu and Trabzon) of Turkey. Turkish Journal of Zoology, 34 (4): 509-521.
30. Polat, A., İncekara, Ü., Mart, A., 2010. A Faunistic study on the Helophoridae, Hydrophilidae and Hydrochidae (Coleoptera) in Samsun and Tokat provinces (Turkey). Turkish Journal of Entomology, 34 (2): 227-239.
31. Türkez, H., İncekara, Ü., Erman, O. 2010. Biomonitoring of the genotoxic potentials of aqueous extracts of two edible insects species in vitro. Turkish Journal of Entomology, 34 (4): 411-417.
32. İncekara, Ü., 2009. Records of Aquatic Beetles (Helophoridae, Hydrophilidae, Hydrochidae, Dytiscidae) and Physico-Chemical Parameters in a Natural Lake (Artvin, Turkey). Turkish Journal of Zoology, 33 (1): 89-92.
33. Mart, A., İncekara, Ü., Polat, A., Karaca, H. 2009. New Genera and Species in the Family Hydrophilidae (Coleoptera) to Turkey. Turkish Journal of Zoology, 33 (2): 237-240.
34. Mart, A., İncekara, Ü., Polat, A., Karaca, H. 2009. Hydrochus ibericus and Hydrochus nodulifer, Two New Records for the Hydrochidae (Coleoptera) Fauna of Turkey. Turkish Journal of Zoology, 33 (2): 249-250.
35. İncekara, Ü., Mart, A., Polat, A., Karaca, H. 2009. Turkish Hydrophilidae (Coleoptera) III. Genus Hydrochara Berthold 1827 with Description of a new species, Hydrochara major sp. n. Turkish Journal of Zoology, 33(3): 315-319.
36. İncekara, Ü., 2008. A New Species of Helophorus Fabricius 1775 (Coleoptera: Helophoridae) from Turkey, with A Remark on the Key to Subgenera in Angus 1992. Entomological News, 119(4): 420-424.
37. Şişman, T., İncekara, Ü., Yıldız, Y. Ş. 2008. Determination of acute and early life stage toxicity of fat-plant effluent using zebrafish (Danio rerio). Environmental Toxicology, 23: 480-486.
38. İncekara, Ü., Ibncherif, H., Bouzid, S., 2007. A Contribution to Algerian Aquatic Coleoptera (Helophoridae) Fauna, with Two New Records and a Discussion on Total Aedeagophore Length of Helophorus aquaticus (Linnaeus, 1758). Entomological News, 118(5): 489-493.
39. İncekara, Ü., Bouzid, S., 2007. Distributional, Systematic and Ecological Notes on Newly Recorded Lowland Hydrophilid Beetles from Algeria. African Entomology 15(2): 391-393.
40. Vafei, R., Ostovan, H., İncekara, Ü., Pesic, V. 2007. Faunistic Study of the Aquatic beetles (Coleoptera: Polyphaga) of Markazi Province (Central Iran) With New Records. Archives of Biological Sciences, Belgrade, 59(3): 239-242.
41. İncekara, Ü., Mart, A., Erman, O., 2005. Helophorus erzurumicus sp. n. A New Species from Turkey and Some Notes on H. ponticus Angus, 1988 (Coleoptera: Hydrophilidae). Aquatic Insects 27(1): 43-46.
42. Mart, A., İncekara, Ü., Erman, O., 2003. A New Species of Laccobius Erichson, 1837 (Coleoptera: Hydrophilidae: Hydrophilinae) from Turkey. Aquatic Insects, 25 (1): 75-80.

ULUSLARARASI HAKEMLİ DERGİLERDE (SCI KAPSAMI DIŞINDA) YAYIMLANAN MAKALELER


1. 1. Karakaya, S., Polat, A., Aksakal, Ö., Sümbüllü, Y.Z., İncekara, Ü. 2019. An ethnobotanical investigation on medicinal plants in South of Erzurum (Turkey). Ethnobotany Research & Applications, 18 (3): 1-18. Doi: 10.17348/era.18.13.1-18
2. Aydogan Z, İncekara Ü., Gürol A. 2019. Evaluation of Heavy Element Contamination Levels with the Use of Different Species of Hydrophilidae (Coleoptera) in Erzurum Province of Turkey. Anadolu, J. of AARI, 2019, 29 (1): 50-56 DOI: 10.18615/anadolu.568817
3. Koç, K., İncekara, Ü., Türkez, H. & Çelik, K. 2019. In vitro assessment of genotoxic and oxidative effects potentials of edible bamboo worms and weaver ants. Munis Entomology & Zoology, 14 (2): 496-501.
4. Bektaş, M., Taşar, G. E., İncekara, Ü. & Polat, A. 2019. A faunistic study on aquatic Coleoptera of the Eastern Mediterranean Region of Turkey. Munis Entomology & Zoology, 14 (2): 478-488.
5. Aydoğan, Z., Gürol, A., İncekara, Ü., 2018. Heavy Element Accumulation in Aquatic Beetles of the Genus Enochrus (Coleoptera: Hydrophilidae) in Erzurum Province. J Environ Pollut Control 1(1): 101.
6. Aydoğan, Z., İncekara, Ü., Darılmaz, M. C. & Gürol, A. 2018. Heavy element accumulation in some Agabus species (Coleoptera: Dytiscidae) from different provinces of Turkey. Munis Entomology & Zoology, 13 (2): 698-701.
7. Aydoğan, Z., İncekara, Ü., Gürol, A. 2018. Preliminary Study on Edible Insect Species Cybister limbatus (Fabricius 1775) and Its Heavy Element Contents. Anadolu Journal of Aegean Agricultural Research Institute, 28(1): 94-99.
8. Aydogan Z, İncekara Ü., Gürol A. 2018. Bioaccumulation of Heavy Elements in Laccobius spp. (Coleoptera: Hydrophilidae) and their Abiotic Environment from Polluted and Unpolluted Areas of Erzurum Wetlands, Turkey. Austin Environ Sci. 2018; 3(1): 1030.
9. İncekara, Ü. 2017. Giresun Adası (Aretias) Makroomurgasız Faunası Üzerine İlk Araştırma ve Bazı Ekolojik Notlar. Karadeniz Fen Bilimleri Dergisi 7(1): 66-75.
10. İncekara, Ü. 2017. Opportunities for Using the Insect Potential in Wetlands of Turkey as an Alternative Protein Source. The Black Sea Journal of Sciences 7(1): 117-125.
11. Erdihan, İ., Polat, A. & İncekara, Ü. 2017. Further notes on Turkish Polyphaga (Coleoptera: Helophoridae, Hydrochidae, Hydrophilidae) from Kahramanmaraş province, Turkey. Munis Entomology & Zoolo
gy, 12 (1): 354-358.
12. Çaldıran, Z., Aydoğan, Ş., İncekara, Ü. 2016. Schottky Diode Applications of the Fast Green FCF Organic Material and the Analyze of Solar Cell Characteristics. Journal of Physics Conference Series, 707(1):012052. DOI: 10.1088/1742-6596/707/1/012052.
13. Aydoğan, Z., Gürol, A., İncekara, Ü. 2016. Heavy Element Accumulation in Some Hydrophilidae (Coleoptera), Collected From Rural Part of Erzurum Province, Turkey. Int’l Journal of Advances in Chemical Engg. & Biological Sciences (IJACEBS), 3(1): ISSN 2349-1507 EISSN 2349-1515.
14. Aydoğan, Z., İncekara, Ü., Gürol, A. 2016. Heavy Metal Concentration in Biotic and Abiotic Samples of Industrial Wastewater. Int’l Journal of Advances in Chemical Engg., & Biological Sciences (IJACEBS, 3(1): ISSN 2349-1507 EISSN 2349-1515.
15. İncekara, Ü. Bektaş, M. Taşar, G.E., Polat, A. 2016. A New Record for the Turkish Fauna (Coleoptera: Hydrophilidae), with Further Notes on the Laccobius sinuatus Motschulsky, 1849 and Coelostoma transcaspicum Reitter, 1906. Fırat University Turkish Journal of Science & Technology 11 (2), 21-23.
16. Aydoğan, Z., Gürol, A., İncekara, Ü., Damba Tahidu, O. 2016. Elemental Analysis of Edible Insect of Ghana (Curculionidae: Sitophilus zeamais) Using EDXRF Spectrometer. Erzincan University, Journal of Science and Technology, 9 Special Issue I, 86-94.
17. Gholamzadeh, S., İncekara, Ü. 2016. Review of Molecular Taxonomy Studies on Coleoptera Aquatic Insects. Int. J. Entomol. Res. 04 (01): 23-34.
18. Şişman, T., Aşkın H., Türkez, H., Özkan, H., İncekara Ü., Çolak, S. 2015. Determination of Nuclear Abnormalities in Peripheral Erythrocytes of the Frog Pelophylax ridibundus (Anura: Ranidae) sampled from Karasu River Basin (Turkey) for Pollution Impacts. Journal of Limnology and Freshwater Fisheries Research, 1(2): 75-82.
19. Darılmaz, M. C., Polat, A., İncekara, Ü. & Taşar, G. E. 2015. Faunistic study on Noteridae and Dytiscidae (Coleoptera: Adephaga) in Ramsar Site Kuyucuk Lake (Turkey), with further distributional notes. Munis Entomology & Zoology, 10 (2): 441-445.
20. Polat, A., Taşar, G. E., İncekara, Ü. 2015. A New Record of Enochrus Thomson, 1859 (Coleoptera: Hydrophilidae) for the Turkish Fauna. Turkish Journal of Science & Technology, 10(1): 9-12.
21. Adil, Ş., Şişman, T. & İncekara, Ü. 2014. An investigation on the growth and reproductive performance of Poecilia reticulata Peters (Cyprinodontiformes: Cyprinidae) fed diets with dried insects. Munis Entomology & Zoology, 9 (2): 638-644.
22. Taşar, G.E., Polat, A., İncekara, Ü., Bektaş, M. 2014. Kuyucuk Gölü Ramsar Alanının Hydrophilidae ve Helophoridae (Coleoptera: Polyphaga) Faunası. Biyoloji Bilimleri Araştırma Dergisi 7(1): 11-13.
23. Bektaş, M., Polat, A., İncekara, Ü. & Taşar, G. E. 2014. Confirmation of Enochrus affinis in Turkey, some notes on the Enochrus politus (Küster, 1849) (Coleoptera: Hydrophilidae). Munis Entomology & Zoology, 9 (2): 770-773.
24. Darılmaz, M.C., Taşar, G.E. Polat, A., İncekara, Ü., Mart, A., Bayram, S. 2014. Aquatic Coleoptera Fauna (Adephaga: Dytiscidae, Haliplidae, Noteridae) In Sivas, Turkey. Munis Entomology & Zoology, 9 (1): 46-53.
25. Özdal, M., İncekara, Ü., Polat, A., Gur, Ö., Kurbanoğlu, E.B., Taşar, G. E. 2012. Isolation of filamentous fungi associated with two common edible aquatic insects, Hydrophilus piceus and Dytiscus Marginalis. Journal of Microbiology, Biotechnology and Food Sciences, 2 (1) 95-105.
26. Bayram, S., Mart, A., İncekara, Ü., Polat, A. & Taşar, G. E. 2012. A faunistic study on the Hydrophilidae in Sivas province (Turkey). Munis Entomology & Zoology, 7 (2): 881-892.
27. Tasar, G. E., Erman, O., Polat A. & İncekara, Ü. 2012. Phoresy on the aquatic Coleoptera: Helophoridae and Hydrophilidae species in Lake Van Basin, Turkey. Munis Entomology & Zoology, 7 (2): 867-869.
28. Koç, K., Memiş, E., Polat, H., Türkez, H. & İncekara, Ü. 2012. Biomonitoring of the genotoxic and oxidative effects potentials of commercial edible Heterometrus spinifer in vitro. Munis Entomology & Zoology, 7 (1): 496-501.
29. Karaouzas, I., İncekara, Ü., 2011. First record of the genus Berosus (Coleoptera: Hydrophilidae) in Crete Island, Greece. Entomologia Hellenica, 20: 69-74.
30. İncekara, Ü., Türkez, H., Memiş, E., Güner, A., Vafaei-Shoushtari, R. 2010. The genetic and oxidative effects of Callimenus latipes Stal (Tettigoniidae: Bradyporinae) extracts on human whole blood cultures. Journal of Entomological Research, 2 (1): 1-5.
31. Türkez, H., Şişman, H., İncekara, Ü., Geyikoğlu F., Tatar, A., Keleş, M. S. 2009. The genotoxic and biochemical effects of wastewater samples from a fat plant in Erzurum. BAÜ FBE Dergisi, 11 (2) 55-63.
32. Vafaei, R., Darılmaz, M.C., Nazari, E., İncekara, Ü., Piazak, N., 2009. Contributions to the Knowledge of Iranian aquatic Coleoptera Fauna (Dytiscidae, Gyrinidae, Helophoridae and Hydraenidae) with new records and notes on the rare species Coleostoma transcaspicum Reitter, 1906. Acta entomologica serbica, 14(1): 101-107.
33. İncekara, Ü., Türkez, H. 2009. The genotoxic effects of some edible insects on human whole blood cultures. Munis Entomology & Zoology 4 (2): 4 (2): 531-535.
34. İncekara, Ü., Bilen, S., Yıldız, Y. Ş. & Aşkın, H. 2009. Supporting negative impacts of local fat plant (Erzurum, Turkey) on the population and variety of aquatic Coleoptera in Karasu river by physico-chemical parameters. Munis Entomology & Zoology 4 (2): 555-559.
35. İncekara, Ü., Darılmaz, M., Mart, A., Polat, A., Karaca, H. 2009. Faunistic Study On Two Sister Plain (Bafra And Çarşamba) Aquatic Coleoptera Fauna In Turkey: Two Similar Geography But Rather Different Fauna, With A New Record. Munis Entomology and Zoology, 4 (1): 125-138.
36. İncekara, Ü., Erman, O., 2008. The aquatic Coleoptera (Helophoridae and Hydrophilidae) species contributing the parasitism and phoresy, with main habitat characteristics in Erzurum and surroundings (East Anatolia). Turkish Journal of Entomology, 32(2): 83-89.
37. Vafei, R., Ostovan, H., İncekara, Ü., Pesic, V. 2008. “A Faunistic Study on the Diving Beetles (Coleoptera: Dytiscidae) of Markazi Province (Central Iran) With the New Records. Munis Entomology and Zoology, 3 (1): 165-170.
38. İncekara, Ü., 2007. Contribution to the knowledge of Hydrophilidae and Haliplidae (Coleoptera) Fauna of Algeria. Turkish Journal of Entomology, 2007, 31 (4): 291-295.
39. İncekara, Ü., Bouzid, S., 2007. A Red Data Book Water Beetle, Hydrochus nitidicollis Mulsant 1844 (Coleoptera: Hydrochidae), A Species New for the Fauna of Algeria. Munis Entomology and Zoology, 2(2): 533-535.
40. Mart, A., İncekara, Ü., Erman, O., 2006. Studies on Turkish Hydrophilidae (Coleoptera) II. Genus Paracymus Thomson, 1867. Gazi Entomological Research Society, 8(3): 1-4.
41. Mart, A., İncekara, Ü., Hayat, R., 2006. Two new Records of Hydrophilid (Coleoptera: Hydrophilidae) Species of the Turkish Fauna. Turkish Journal of Zoology, 30(3): 267-269.
42. Bouzid, S., İncekara, Ü., 2006. Distributional Notes on Northeastern Algerian Hydrophilidae (Coleoptera), with three new Records. Turkish Journal of Zoology, 30 (3): 305-308.
43. İncekara, Ü., Mart, A., Erman, O., 2005. Distribution of Turkish Helophorus Fabricius, 1775 (Coleoptera, Helophoridae) II. Subgenus Atracthelophorus, with two new Records and Some Ecological Notes. Turkish Journal of Zoology 29(3): 237-242.
44. İncekara, Ü., Mart, A., Erman, O., 2005. Studies on Turkish Hydrophilidae Coleoptera) I. Genus Enochrus Thomson, 1859. Turkish Journal of Zoology 29(2): 155-158.
45. İncekara, Ü., Mart, A., Erman, O., 2004. Distribution of Turkish Helophorus Fabricius, 1775 (Coleoptera, Helophoridae) I. Subgenus Rhopalhelophorus, with two new Records. Gazi Entomological Research Society, 6(2): 51-62.
46. İncekara, Ü., Mart, A., Erman, O., 2004. Two New Records of Hydrochidae (Coleoptera) species from Turkey, with Some Ecological Notes. Turkish Journal of Zoology, 28 (3): 213-216.
47. İncekara, Ü., Mart, A., Erman, O., 2004. First Records of the Anacaena lutescens (Stephens, 1829) and Cercyon littoralis (Gyllenhal, 1808) from Turkey (Coleoptera, Hydrophilidae). Zoology in the Middle East, 31: 103-106.
48. İncekara, Ü., Mart, A., Hayat, O., 2003. A New Record for the Turkish Fauna: Cercyon ustulatus (Preyssler, 1790) (Coleoptera: Hydrophilidae). Turkish Journal of Entomology, 27 (2): 91-94.
49. İncekara, Ü., Mart, A., Erman, O., 2003. Check-list of the Hydrophilidae (Coleoptera) Species of Turkey and a New Record for the Turkish Fauna. Turkish Journal of Zoology, 27 (1): 47-53.
50. İncekara, Ü., Mart, A., Erman, O., 2002. Three Unrecorded Helophorus Fabricius, 1775 (Coleoptera, Hydrophilidae) Species for the Turkish Fauna. Turkish Journal of Zoology, 26 (3): 289-292.

Ulusal hakemli dergilerde (SCI kapsamı dışında) yayımlanan makaleler


İncekara, Ü., Mart, A., Erman, O., 2005. Some Notes on Two Newly Recorded Aquatic Coleoptera (Hydrophilidae and Helophoridae) Species from Turkey. Fırat Üniversitesi Fen ve Mühendislik Bilimleri Dergisi, 17(2): 449-454.

1.Türkiye Entomoloji Derneği (2006 -)
2.Türkiye Entomoloji Derneği Atatürk Üniversitesi temsilciliği(2008 -)
3.Biyologlar Derneği(2007 - 2008)
4.Erzurum Valiliği Sulak Alanlar Komisyon Üyeliği(2007 -)

Ulusal bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri özet kitabında basılan bildiriler


1. İncekara, Ü., Yıldız, Y.Ş. A Pre Study on Determining of Main Ecological Necessities of Extincting Species: Hydrochus ignicollis (Motschulsky, 1860) (Coleoptera, Hydrochidae) in Turkey. VIII th European Entomology Congress, 17-22 September 2006, İzmir-Turkey (Poster presentation).
2. İncekara, Ü., Bouzid, S. Distributional and Ecological Notes on Some Newly Recorded Hydrophilid Beetles from Algeria. VIII th European Entomology Congress, 17-22 September 2006, İzmir-Turkey (Poster presentation).
3. Yıldız, Y.Ş., İncekara, Ü. Aquatic Coleoptera (Helophoridae, Hydrophilidae, Hydrochidae and Hydraenidae) Fauna and Some Physico-Chemical Characteristics of Lake Karagöl (Artvin, Turkey). VIII th International European Entomology Congress, 17-22 September 2006, İzmir-Turkey (Poster presentation).
4. Mart, A., İncekara, Ü. Studies on Turkish Hydrophilidae (Coleoptera) II. Genus Paracymus Thomson, 1867. VIII th International European Entomology Congress, 17-22 September 2006, İzmir-Turkey (Poster).
5. İncekara, Ü. A Study on Usage Possibilities of Helophoridae (Coleoptera) Adults as Bio-Monitoring at Wet Lands. Blacksea International Environmental symposium, 25-29 Agust 2008, Giresun-Turkey (Poster presentation).
6. Şişman, T., İncekara, Ü. Türkez, H. Comparing Water Quality in Different Aquatic Systems Using Biomarker in Zebrafish Embryos: Developmental Toxicity. Blacksea International Environmental symposium, 25-29 Agust 2008, Giresun-Turkey (Poster presentation).
7. Türkez, H., İncekara, Ü. Geyikoğlu, F., Şişman, T., Tatar, A., Keleş, M. S. Genotoxic and Biochemical Effects of Wastewater Samples from a Local Fat Plant in Erzurum, Turkey. Blacksea International Environmental symposium, 25-29 Agust 2008, Giresun-Turkey (Poster presentation).
8. Aşkın, H., İncekara, Ü., Yıidız, Y. Ş. Assessing the Impact of Pollution on the Karasu River (Erzurum, Turkey) Using the Drosophila Wing Spot Test. Blacksea International Environmental symposium, 25-29 Agust 2008, Giresun-Turkey (Poster presentation).
9. İncekara, Ü., Biological Richness of Eastern Anatolia (Turkey): A Good Sample to Concurrent Fauna and Flora with Zoogeographical Notes. 1st Winter Summit at the Anatolian Summit (WISAS) “Collaborative Projects on Tourism, Sports, Bio-Diversity and Global Changes” February 23-26, 2012, Erzurum-Turkey (oral presentation).
10. Koç, K., Türkez, H., İncekara, Ü., 2014. The Genotoxic and Oxidative Effects of Some Edible Insects In vitro. 3rd International Congress of Molecular Biology and Biotechnology June 2-6, 2014, International University of Sarajevo, Bosnia (Poster presentation).
11. Aydoğan Z., Gürol A., İncekara Ü. 2014. Usage of Some Aquatic Insects In Determination of Potential Heavy Element Pollution. FABA 2014: International Symposium on Fisheries and Aquatic Sciences, 25-27 September Trabzon (Poster presentation).
12. Çaldıran, Z, Aydoğan, Ş and İncekara, Ü., 2016. Schottky Diode Applications of the Fast Green FCF Organic Material and the Analyze of Solar Cell Characteristic. International Physics Conference at the Anatolian Peak (IPCAP 2016), February 2016-Erzurum, Turkey (Poster presentation).
13. Gholamzadeh, S., İncekara, Ü., Güçlü, C. 2016. II’nd Molecular phylogeny, evolution and classification of the Hydrophilidae (Coleoptera) based on mitochondrial gen COI. International & Iranian Genetic Congress. 21-23 May, Tehran, Iran (Poster presentation).
14. Aydoğan, Z., Ali Gürol, A., İncekara, Ü., 2016. Heavy Element Accumulation in Some Hydrophilidae (Coleoptera), Collected From Rural Part of Erzurum Province, Turkey. 3rd International Conference on Future Computational Technologies, 30-31 May, İstanbul (ICFCT'2016).
15. Aydoğan, Z., İncekara, Ü., Ali Gürol, A., 2016. Heavy Metal Concentration in Biotic and Abiotic Samples of Industrial Wastewater. 3rd International Conference on Future Computational Technologies, 30-31 May, İstanbul (ICFCT'2016).
16. İncekara, Ü., 2016. Ecological Evaluations on Rapid Habitat Losses of Giresun Island (Aretias). 1st International Black Sea Congress on Environmental Sciences (1st IBCESS)August 31-September 03, 2016, Giresun, Turkey (Poster presentation).
17. Şişman, T., Suat Çolak, S., İncekara, Ü., The Histopathological Effects of Water Pollution on Marsh Frogs (Pelophylax ridibundus) Living Around Karasu River, Turkey. 1st International Black Sea Congress on Environmental Sciences (1st IBCESS)August 31-September 03, 2016, Giresun, Turkey (Poster presentation).
18. Aydoğan, Z., İncekara, Ü., Ali Gürol, A., 2016. Biological water quality assessment of Karasu River (Erzurum, Turkey): Use of insects, fish and abiotic sample. 4. Uluslararası Kentsel ve Çevresel Sorunlar ve Politikalar Kongresi, 20-22 Ekim, İstanbul (Oral Presentation).
19. Aydoğan, Z., Gürol, A., İncekara, Ü. 2017. The Bioavailability of Chemicals in Hydrophilidae (Coleoptera) and Their Abiotic Environment. Ecology Symposium, 11-13 May, Kayseri, Turkey (Poster presentation).
20. Özdemir, Ö., Türkez, H., İncekara, Ü. Aydoğan, Z. 2017. Evaluation of Cytotoxic, Oxidative Stress and Genotoxic Responses of Commercial Edible Pygoplatys auropunctatus Nymphs on Human Blood Cells. Ecology Symposium, 11-13 May, Kayseri, Turkey (Poster presentation).
21. İncekara, Ü. Polat, A. 2017. Nuh’un Gemisine Binemeyen Omurgasızlar: Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter Çalışmalarında Erzurum örneği. I. Uluslararası Organik Tarım ve Biyoçeşitlilik Sempozyumu 27-29 Eylül, Bayburt (oral presentation).
22. Deniz, A. R.., Çaldıran, Z., Biber, M., İncekara, Ü. Aydoğan, Ş. 2017. The Electrical characteristics of the Ni/Crystal Violet (C25H30ClN3)/n-Si/Al Schottky Type Diode Depending on Temperature. International congress on semiconductor materials and devices ICSMD-2017, August 17-19, Konya-Turkey (oral presentation).
23. Kaçuş, H., Aydoğan, Ş., Çaldıran, Z., İncekara, Ü., Biber, M., 2017. The Electrical Characterization of the Methylene Blue/n-Si Heterojunction Device. International congress on semiconductor materials and devices ICSMD-2017, August 17-19, Konya-Turkey (Poster presentation).
24. Aydoğan, Z., İncekara, Ü., Gürol, A. 2017. Edible insect as part of the traditional food of many countries and their heavy element contents. International symposium on biodiversity and edible wild species. BEWS2017 / 3-5 April Antalya, Turkey (Poster presentation).
25. Aydoğan, Z., İncekara, Ü., Şişman, T., Gürol, A. 2017. Monitoring Chemical Contamiınation Levels in Karasu River Based on the use of Enochrus spp. (Hydrophilidae) and Chondrostoma regium (Cyprinidae). 2th International water and health Congress, February 13-17, Antalya (oral presentation).
26. Yıldız, M., Ünver, Y., İncekara, Ü., Örtücü, S., Aşkın, H., Taşkın, M. 2017. Protease Production with Stenothrophomanas rhizophila p34 Isolated from Gut of Aquatic Insect. International Biochemical congress, 19-23 September, 2017-Erzurum, Turkey (Poster presentation).
27. Karakaya, S., Polat, A., Aksakal, Ö., Sümbüllü, Y.Z., İncekara, Ü. 2018. Ethnobotanical Studies in the Villages of the District of İspir, Pazaryolu, Tortum and Uzundere (Province Erzurum), Turkey. First International Conference On Advances In Plant Sciences Aprıl 25-27, Sarajevo, Bosnia And Herzegovina (oral presentation).
28. Karakaya, S., Polat, A., Aksakal, Ö., Sümbüllü, Y.Z., İncekara, Ü. 2018. Ethnobotanical Studies in the Villages of The District of Aşkale (Province Erzurum), Turkey. First International Conference On Advances In Plant Sciences Aprıl 25-27, Sarajevo, Bosnia And Herzegovina (Poster presentation).
29. Aydoğan, Z., İncekara, Ü., Gürol, A. 2018. Assessment Of Heavy Element Pollution in Surface Water Of Erzurum Wetlands. Uluslararası Su ve Çevre Kongresi SUÇEV, 22-24 Mart, Bursa/Türkiye (Poster presentation).
30. Aydoğan, Z., İncekara, Ü., Darılmaz, M.C. Gürol, A. 2018. Ecological risk assessment of heavy metal pollution with using some Dytiscidae (Coleoptera) species, collected from Denizli Province, Turkey. II. International Urban Environmnt Health Congress, 16-20 April, Cappadocia, Turkey (oral presentation-full text).
31. İncekara, Ü. 2018. Invertebrates that Get on Noah’s Ark: Kayseri Example in National Biological Diversity Inventory Studies. International Symposium Ecology 2018. 19-23 June, Kastamonu, Turkey (oral presentation).
32. Aydoğan, Z., Darılmaz, M.C., İncekara, Ü., Gürol, A. 2018. Heavy metal contamination of irrigated areas and accumulation by some species of Dytiscidae (Coleoptera) International Symposium Ecology 2018. 19-23 June, Kastamonu, Turkey (poster presentation).
33. Aydoğan, Z., Darılmaz, M.C., Gürol, A., İncekara, Ü., 2018. Heavy Metal/Metalloid Content of Some Dytiscidae (Coleoptera) Species From Afyon Province, Turkey. Iğdır Conferance on Multidiciplinery Studies. November 6-7, Iğdır, Turkey. (oral presentation-full text).
34. Aydoğan, Z., Darılmaz, M.C., İncekara, Ü., Gürol, A., 2018.Heavy metal contamination of Some Dytiscidae (Coleoptera) Species. International Agricuture, Environment and Health Congress, 26-28 September 2018, Aydın (poster presentation-full text).
35. Tozlu, Ö.Ö., Türkez, H., İncekara, Ü. 2018. Lactate Dehydrogenase Activity of Edible Dung Beetles as an Assesment of Cytotoxicity International Agricuture, Environment and Health Congress, 26-28 September, Aydın (oral presentation-full text).

Ulusal bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri özet kitabında basılan bildiriler


1. İncekara, Ü., Mart, A. Türkiye’den Bilinen Hydrophilidae (Coleoptera) Türleri ve Türkiye Faunası İçin Yeni Bir Kayıt. XVII. Ulusal Biyoloji Kongresi, 21-24 Haziran 2004, Adana (Sözlü).
2. İncekara, Ü., Mart, A. Türkiye’den Bilinen Helophorus (Rhopalhelophorus) (Helophoridae, Coleoptera) Türlerinin Listesi ve Bazı Yeni Kayıtlar Üzerine Sistematik, Ekolojik Notlar. XVIII. Ulusal Biyoloji Kongresi, 26–30 Haziran 2006, Kuşadası-İzmir (Poster).
3. Mart, A., İncekara, Ü. Türkiye Hydrochus Leach 1817 (Coleoptera: Hydrochidae) Türleri Üzerine Sistematik Bir Araştırma. XVIII. Ulusal Biyoloji Kongresi, 26-30 Haziran 2006, Kuşadası-İzmir (Poster).
4. İncekara, Ü., Yıldız, Y.Ş. Erzurum ve Çevresindeki Bazı Sucul Böcek Türlerinin (Hydrophilidae) Habitat tercihleri ve Tercih Edilen Habitatların Su Kaliteleri Üzerine Bir Araştırma. VII. Ulusal Ekoloji ve Çevre Kongresi, 10–13 Eylül 2007, Malatya (Sözlü).
5. İncekara, Ü., Polat, A. Dünyada İnsan Gıdası olarak Kullanılan Böcek Grupları ve Kullanım Potansiyelleri. 19. Ulusal Biyoloji Kongresi, 23–27 Haziran 2008, Trabzon (Poster bildiri).
6. İncekara, Ü., Yıldız, Y. Ş. Erzurum Doyasan Yağ Fabrikasının Karasu Irmağındaki Sucul Koleopterlerin Sayı ve Çeşitliliği Üzerine Olumsuz Etkilerinin Fiziksel ve Kimyasal Parametrelerle Desteklenmesi. 19. Ulusal Biyoloji Kongresi, 23–27 Haziran 2008, Trabzon (Poster bildiri).
7. İncekara, Ü., Darılmaz, M., Mart, A., Polat, A., Karaca. Çarşamba Ovası Gölleri (Samsun) Sucul Koleopter (Adephaga) Faunası. 19. Ulusal Biyoloji Kongresi, 23-27 Haziran 2008, Trabzon (Poster bildiri).
8. İncekara, Ü., Geyikoğlu, F., Türkez, H., Keleş, M. S. İn Vitro Antioksidan Parametreler Üzerine Bazı Böcek Ekstrelerinin Etkileri. 19. Ulusal Biyoloji Kongresi, 23–27 Haziran 2008, Trabzon (Poster bildiri).
9. İncekara, Ü., F., Türkez, Geyikoğlu, F., Yenilebilir Üzerine Bazı Böcek Ekstrelerinin Periferik Kan Kültüründe Kardeş Kromatid Değişimi (KKD) Frekansı Üzerine Etkileri. 19. Ulusal Biyoloji Kongresi, 23–27 Haziran 2008, Trabzon (Poster bildiri).
10. Mart, A., İncekara, Ü., Polat, A., Karaca, H. Karadeniz Bölgesi Bayburt, Gümüşhane, Trabzon, Ordu ve Giresun İlleri Hydrophilidae (Insecta: Coleoptera) Familyası Üzerine Faunistik Bir Çalışma. 19. Ulusal Biyoloji Kongresi, 23-27 Haziran 2008, Trabzon (Poster bildiri).
11. Mart, A., İncekara, Ü., Polat, A., Karaca, H. Karadeniz Bölgesi Bayburt, Gümüşhane, Trabzon, Ordu ve Giresun İlleri Helophoridae (Insecta: Coleoptera) Familyası Üzerine Faunistik Bir Çalışma. 19. Ulusal Biyoloji Kongresi, 23-27 Haziran 2008, Trabzon (Poster bildiri).
12. Şişman, T., İncekara, Ü., Yıldız, Y. Ş. Endüstriyel Atık Toksisitesinin Belirlenmesinde Zebra Balığı (Danio rerio) Embriyolarının Kullanımı. 19. Ulusal Biyoloji Kongresi, 23-27 Haziran 2008, Trabzon (Poster bildiri).
13. İncekara, Ü., Şişman, T. Alternatif Protein Kaynağı Olarak Sucul Böcekler ve Türkiye Sulak Alanlarındaki Potansiyelden Yararlanma Olanakları”, 15. Ulusal Su Ürünleri Sempozyumu, 1-4 Temmuz 2009, Rize. IP2 sayfa 487.
14. İncekara, Ü., Mart, A., Polat, A., Aydoğan, Z., Türken, H., Taşar, G.E., Bayram, S. 2010. Türkiye Berosus leach, 1817 (Coleoptera: Hydrophilidae) faunası ve yeni bir türü: Berosus dentalis sp. n. 20. Ulusal Biyoloji Kongresi, 21-25 Haziran 2010, Denizli (Poster bildiri).
15. İncekara, Ü., Şişman, T., Türkez, H., Aşkın, H. 2010. Aşkale çimento fabrikasının (Erzurum) Karasu çayındaki sucul kınkanatlıların sayı ve çeşitliliği üzerine olumsuz etkilerinin fiziksel ve kimyasal parametrelerle araştırılması. 20. Ulusal Biyoloji Kongresi, 21-25 Haziran 2010, Denizli (Poster bildiri).
16. Mart, A., İncekara, Ü., Algur, Ö. F., Erman, O. 2010. Bingöl İli Helophoridae, Hydrophilidae, Hydrochidae (Coleoptera) Türleri Üzerine Sistematik Araştırmalar. 20. Ulusal Biyoloji Kongresi, 21-25 Haziran 2010, Denizli (Poster bildiri).
17. Şişman, T., H., Aşkın, H. Türkez, H., Özkan, H., İncekara, Ü., Çolak, S. 2010. Asbestin Çimento Fabrikası Civarında Yaşayan Ova Kurbağalarında (Rana Ridibunda Pallas) Neden olduğu Histopatolojik ve Genotoksik Etkileri. 20. Ulusal Biyoloji Kongresi, 21-25 Haziran 2010, Denizli (Poster bildiri).
18. Aydoğan M. N., İncekara, Ü., Türkez, H. "Palandöken Dağları (Erzurum) ve Sarıkamış (Kars) Çevresinde Ekoloji Temelli Doğa Eğitiminden Biyolojik/Ekolojik Yansımalar" 20. Ulusal Biyoloji Kongresi, 21-25 Haziran 2010, Denizli (Poster bildiri).
19. Göğne, K., G. Özkan, G. Ulutaş, Şişman, T., İncekara, Ü. “Pasinler Malakan Deresinde yaşayan karabalıklar (Capoeta capoeta) üzerine su kirliliğinin histopatolojik ve genotoksik etkilerinin araştırılması”, 1. Ulusal Palandöken Toksikoloji Sempozyumu, 28-30 Mayıs 2010, Erzurum (Poster bildiri).
20. İncekara, Ü., Türkez, H., Memiş, E., Güner, A., Vafei, R. Bradyporus latipes (Tettigoniidae: Bradyporinae) Ekstrelerinin in Vitro Şartlarda Sitogenetik ve Oksidatif Etkileri. 1. Ulusal Palandöken Toksikoloji Sempozyumu, 28-30 Mayıs 2010, Erzurum (poster bildiri).
20. Güner A, Türkez H, İncekara Ü, Aydın E, Dirican E, Togar B. İn Vitro Şartlarda Göçmen Çekirge (Locusta migratoria) Sulu Ekstrelerinin Sitogenik Etkileri. III. Ulusal Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Kongresi, 29 Eylül-2 Ekim 2010, Kuşadası-Aydın (poster bildiri).
21. Polat, A., Taşar, G.E.,Darılmaz, M. C., İncekara, Ü. Van Gölü Havzası Sucul Kınkanatlı (Adephaga) Faunası. II. Türkiye Sulak Alanlar Kongresi, 22-24 Haziran 2011, Kırşehir (poster bildiri).
22. Aydoğan, Z., Türken, H., Polat, A., Taşar, G.E., İncekara, Ü. Bitlis ve Muş İllerinin Doğal ve Yapay Sulak Alanlarının Hydrophilidae (Coleoptera) Faunası. II. Türkiye Sulak Alanlar Kongresi, 22-24 Haziran 2011, Kırşehir (poster bildiri).
23. Taşar, G. E., Polat, A., İncekara, Ü. Van gölü Havzası Sucul Kınkanatlı (Helophoridae) Faunası. II. Türkiye Sulak Alanlar Kongresi, 22-24 Haziran 2011, Kırşehir (poster bildiri).
24. Türken, H., Aydoğan, Z., Polat, A., Taşar, G.E., İncekara, Ü. Van İli Hydrophilidae (Coleoptera) Faunasının Araştırılması. II. Türkiye Sulak Alanlar Kongresi, 22-24 Haziran 2011, Kırşehir (poster bildiri).
25. İncekara, Ü. Fen Bilimleri Lisansüstü Eğitim Sempozyumu Fenbilkon-4. 3-5 Mayıs 2012, Zonguldak.
26. Taşar, G.E., Erman, O., Polat, A., İncekara, Ü. 2012. Van Gölü Havzası Sucul Kınkanatlılarında (Helophoridae, Hydrophilidae) Forezi Durumu. 21. Ulusal Biyoloji Kongresi, 3-7 Eylül 2012, İzmir (Poster bildiri).
27. Taşar, G. E., İncekara, Ü., Mart, A., Polat, A., Bayram, S. Sivas İli Sucul Kınkanatlı (Helophoridae ve Hydrochidae) Faunası. 21. Ulusal Biyoloji Kongresi, 3–7 Eylül 2012, İzmir (poster bildiri).
28. Bayram, S., Mart, A., İncekara, Ü., Polat, A., Taşar, G.E. 2012. Sivas İli Hydrophilidae Familyası Üzerine Faunistik Araştırmalar. 21. Ulusal Biyoloji Kongresi, 3-7 Eylül 2012, İzmir (Poster bildiri).
29. Gür, Ö., Özdal, M., Yüce N., İncekara, Ü., Algur, Ö. F. 2012. Poecilimon tauricola’ nın Sindirim Sistemi Bakteri Florası Üzerine Bir Çalışma 21. Ulusal Biyoloji Kongresi, 3–7 Eylül İzmir (poster bildiri).
30.“Fen Bilimleri Lisansüstü Eğitim Sempozyumu” 3-5 Mayıs 2012. Karaelmas Üniversitesi, Zonguldak.
31. 14. Üniversiteler Arası İşbirliği Sempozyumu. 21 Eylül 2012. Atatürk Üniversitesi, Erzurum.
32. 15. Üniversiteler Arası İşbirliği Sempozyumu. 17 Mayıs 2013. Atatürk Üniversitesi, Erzurum.
33. Taşar, G.E., Polat, A., İncekara, Ü., Bektaş, M. 2013. Kuyucuk Gölü Ramsar Alanının Hydrophilidae ve Helophoridae (Coleoptera: Polyphaga) Faunası. 1. Ulusal Zooloji Kongresi, 28-31 Ağustos, Nevşehir (Poster bildiri).
34. Polat, A., . Taşar, G.E., İncekara, Ü., Bektaş, M. 2013. Kayseri İlinin Sucul Kınkanatlı (Polyphaga: Hydrophilidae) Faunası. 1. Ulusal Zooloji Kongresi, 28-31 Ağustos, Nevşehir (Poster bildiri).
35. Polat, A., . Taşar, G.E., İncekara, Ü. 2013. Kayseri İlinin Helophoridae ve Hydrochidae Faunası. 1. Ulusal Zooloji Kongresi, 28-31 Ağustos, Nevşehir (Poster bildiri).
36. Polat, A., İncekara, Ü. 2014. Helophorus (Helophorus) aquaticus (Linnaeus, 1758)’un (Coleoptera: Helophoridae) Erkek Genitalya Varyasyonları Üzerine Bir Ön Çalışma. 22. Ulusal Biyoloji Kongresi, 23-27 Haziran, Eskişehir (Poster bildiri).
37. Aydoğan, Z., Ali Gürol, A., İncekara, Ü. 2014. Bazı Sucul Organizmalarda Ağır Element Birikimlerinin Araştırılması. 22. Ulusal Biyoloji Kongresi, 23-27 Haziran, Eskişehir (Poster bildiri).
38. Bektaş, M., Polat, A., İncekara, Ü. Taşar, G.E., 2015. Adana İli Sucul Kınkanatlı (Polyphaga: Helophoridae ve Hydrophilidae) Faunası. Adıyaman Üniversitesi Bilim, Kültür ve Sanat Sempozyumu II, 02-03 Nisan, Adıyaman (Poster bildiri).
39. Aydoğan, Z., Gürol, A., İncekara Ü. 2015. Karasu Nehrinde (Erzurum) Biyotik ve Abiyotik Öğelerde Ağır Element Birikimlerinin Araştırılması. Sağlıklı Su Yönetimi Kongresi, 20 - 22 Mayıs, Erzurum (Poster bildiri).
40. Bektaş, M., Aydoğan, Z., Gürol, A., İncekara Ü. 2015. Afşin-Elbistan Termik Santral Civarı Bazı Biyotik ve Abiyotik Öğelerinde Ağır Element Birikimlerinin Araştırılması. Su Yönetimi Kongresi, 20 - 22 Mayıs, Erzurum (Poster bildiri).
41. Aydoğan Z., Mehmet B., İncekara Ü. Gürol A. 2015. Afşin-Elbistan Termik Santral Emisyonlarının Biyotik ve Abiyotik Öğelerde Ağır Element Birikimlerinin Araştırılması. Ulusal Su ve Sağlık Kongresi, 26-30 Ekim, Antalya (Sözlü sunum).
42. Aydoğan Z., İncekara Ü. Gürol A. 2015. Bazı Sucul Böcek Türlerinde (Coleoptera: Hydrophilidae) Ağır Element Birikimlerinin Araştırılması. Ulusal Su ve Sağlık Kongresi, 26-30 Ekim, Antalya (Poster sunum).
43. Aydoğan Z., Gürol A., İncekara Ü. 2015. Aşkale Çimento Fabrikası Civarından Alınan Biyotik ve Abiyotik Örneklerde Ağır Element Birikimlerinin Araştırılması. Ulusal Su ve Sağlık Kongresi, 26-30 Ekim, Antalya (Poster sunum).
44. İncekara Ü., Polat, A., Erman, O., 2016. Ekşisu Sazlığı (Erzincan) Sucul Kınkanatlı (Coleoptera: Helophoridae, Hydrophilidae) Faunası. 23. Ulusal Biyoloji Kongresi, 5-9 Eylül, Gaziantep (Poster sunum).
45. İncekara Ü., 2016. Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki Biyolojik Kaçakçılık Faaliyetlerinin Değerlendirilmesi. 23. Ulusal Biyoloji Kongresi, 5-9 Eylül, Gaziantep (Sözlü Sunum).

Iğdır Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi Turkish Journal of Zoology

Yüksek Lisans Tezleri

1.“Amasya ve Tokat İlleri Helophoridae (Coleoptera) Türleri Üzerine Sistematik Araştırmalar” Atatürk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, 2009 (Yüksek Lisans Öğ. Ahmet POLAT).
2. Van İli Hydrophilidae (Coleoptera) Faunasının Araştırılması. Atatürk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, 2010 (Yüksek Lisans Öğ. Hicran TÜRKEN).
3. Bitlis ve Muş İlleri Hydrophilidae (coleoptera) Faunasının Araştırılması Atatürk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, 2010 (Yüksek Lisans Öğ. Zeynep AYDOĞAN).
4. Bazı Yenilebilen Böceklerin in vitro Genotoksik ve Oksidatif Etki Potansiyellerinin İncelenmesi. Atatürk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, 2011 (Yüksek Lisans Öğ. Kübra KOÇ).
5. Hakkari İli Ballarında Polen Analizi. Atatürk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, 2011 (Yüksek Lisans Öğ. Galip SARISU).
6. Erzurum İli Omurgasız Hayvan Çeşitliliği. Atatürk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü (Yüksek Lisans Öğ. Selim Önler, devam diyor).

Doktora Tezleri

1. Van Gölü Havzası Helophoridae (Coleoptera) Faunasının Araştırılması. Atatürk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, 2011 (Doktota Öğ. Gani Erhan TAŞAR).
2. Kayseri İli Doğal Sulak Alanlarının Sucul Kınkanatlı (Helophoridae, Hydrochidae ve Hydrophilidae) Faunasının Araştırılması. Atatürk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, 2014 (Doktota Öğ. Ahmet POLAT).
3. Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Osmaniye, İlleri Sucul Kınkanatlı (Dryopidae, Dytiscidae, Gyrinidae, Haliplidae, Helophoridae, Hydraenidae, Hydrochidae ve Hydrophilidae) Faunasının Araştırılması. Atatürk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, 2015 (Doktora Öğ. Mehmet BEKTAŞ).
4. Erzurum ve Çevresindeki Sulak Alanlarda Yaşayan Sucul Böcek Türlerinin Vücutlarındaki Ağır Metal Birikimlerinin XRF Analiz Yöntemi İle Araştırılması. Atatürk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, 2015 (Doktora Öğ. Zeynep AYDOĞAN).
5. Türkiye Helophoridae Familyası Üzerine Moleküler Araştırmalar. Atatürk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, 2016 (Doktora Öğ. Somayeh Gholamzadeh).
6. Doğu Anadolu’da Mecini ve Cionini (Coleoptera: Curculionidae) Türleri Üzerinde Faunistik ve Sistematik Araştırmalar. Atatürk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, 2018 (Doktora Öğ. Neslihan GÜLTEKİN).
7. Bazı Kimyasalların Locusta Migratoria (Orthoptera) 'nın Endokrin Sistemi Üzerine Etkilerinin Araştırılması (Doktora Öğ. Hicran TÜRKEN, devam ediyor).

1.Turkish Journal of zoology
2.Turkish Journal Entomology
3.Biological Diversity and Conservation
4.Munis Entomology and Zoology.
5.Scientific Research and Essays
6.Journal of Biology and Life Sciences
7.Agricultural Science Research Journal
8.Erzincan Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi
9.Zoology in the Middle East

2014 Prof. Dr. Atatürk Üniversitesi
2009 Doç. Dr. Atatürk Üniversitesi
2004 Yrd. Doç. Dr. Atatürk Üniversitesi
2001 Doktora Atatürk Üniversitesi
1998 Y. Lisans Atatürk Üniversitesi
1994 Lisans Atatürk Üniversitesi