Tercih Rehberi
عربي | فارسی | EN | Русский
E-Posta ÜBYS Blackboard Akademik Takvim COVID-19

ARAMA SONUÇLARI

☰ Menü

BAP

Proje Türleri Nelerdir?

1.Bilimsel Araştırma Projesi(BAP):Tamamlandığında sonuçları ile alanında bilime evrensel veya ulusal ölçülerde katkı yapması, ülkenin ve bölgenin teknolojik, ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasına katkı sağlaması beklenen bilimsel içerikli projelerdir.

2.Lisansüstü Tez Projeleri(LTP): Üniversitemizde yürütülen yüksek lisans ve doktora tezlerini desteklemek amacıyla tez yöneticisinin, öğrencileriyle birlikte sunduğu projelerdir.

3.Altyapı Destek Projesi (ADP): Üniversitemizin ihtiyaçları doğrultusunda eğitim araştırma altyapısı güçlendirmeye yönelik laboratuvar ve derslik altyapı olanaklarının geliştirilmesini, gerekli cihazların, sarf malzemenin ve yedek parçaların teminini kapsayan Dekanlık, Enstitü ve Araştırma Merkezleri tarafından sunulan projelerdir.

4.Disiplinler Arası Araştırma Projesi (DAAP): “Bilimsel Araştırma Projesi” tanımından farklı olarak en az iki farklı bilim alanından araştırmacıların yer aldığı yüksek bütçeli araştırma projeleridir.

5.Sanayi İşbirliği Projesi (SİP): Üniversite dışındaki kurum ve kuruluşlarla ortak yürütülen, bütçesinin en az %70’nin ortak kurum/kuruluşlar tarafından sağlandığı araştırma-geliştirme ve sorun çözümüne yönelik projelerdir.

6.Patent Desteği Projesi: Ulusal ve Uluslararası patent başvurularının sayısının artırılması ve patent başvurusunun teşvik dilmesi amacıyla, patent alım sürecinde ortaya çıkabilecek giderlerin desteklendiği projelerdir.

7.Bilimsel Faaliyet Düzenleme Desteği Projesi (BFDDP): Erzurum Teknik Üniversitesi bünyesinde düzenlenen, sonuçları ile bilime evrensel veya ulusal ölçülerde katkı sağlayacak olan sempozyum, çalıştay, konferans ve kongrelerin desteklendiği projelerdir.