Tercih Rehberi
عربي | فارسی | EN | Русский
E-Mail ÜBYS Blackboard Akademik Takvim COVID-19

ARAMA SONUÇLARI

☰ Menü

Psikoloji Bölümü

İş Olanakları

Programdan mezun olan öğrenciler "psikoloji lisans diploması" ile "psikolog" unvanını kullanmaya hak kazanırlar. Yerel yasalar gereği "psikolog" unvanını yalnızca psikoloji lisans mezunları kullanabilmektedir. Herhangi bir lisans programı sonrasında yüksek lisans ve doktora eğitimleri ile "psikolog" olunmamaktadır.*


Mezuniyetin ardından öğrenciler hem kamu sektöründe hem de özel sektörde çeşitli alanlarda istihdam edilmektedir. Bunlarla sınırlı olmamakla birlikte mezunlar kamuda Adalet Bakanlığı'na bağlı olarak ceza infaz kurumları ve adliyelerde; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı olarak aile ve sosyal destek birimlerinde; Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı gençlik ve spor merkezlerinde; İçişleri Bakanlığı'na bağlı olarak emniyet müdürlüklerinde, jandarma ve sahil güvenlik komutanlıklarında, göç idaresi ve afet yönetim başkanlıkları gibi hizmet birimlerinde; Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı devlet okullarında**; Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı olarak tüm kuvvet komutanlıklarında; Sağlık Bakanlığı'na bağlı olarak devlet hastahaneleri ve ilişkili birimlerde çalışabilmektedir. Öte yandan mezunlar hemen hemen bütün bakanlıkların uzman yardımcılığı kadrolarında istihdam edilebilmektedir.


Bunun yanında öğrenciler özel sektörde metin yazarlığı ve reklamcılık alanından, görsel algıya dayalı cihazların genişletilmesine kadar olan yelpazede çok çeşitli alanlarda görev alabilmektedir. Mezunlar özel sektörde çoğunlukla özel eğitim, psikoteknik ve sağlık alanında çalışmaktadır. 

Akademik kariyer düşünen mezunlarımız lisansüstü eğitime devam ederek üniversitelerde öğretim üyesi & elemanı olarak da çalışabilirler.


*Yalnızca rehberlik ve psikolojik danışmanlık ve ilişkili programlardan mezun olan kişiler klinik psikoloji alanından yüksek lisans yapmak şartıyla; ya da herhangi bir alandan mezun olan kişiler klinik psikoloji alanından yüksek lisans ve doktora yapmak şartıyla "klinik psikolog" unvanını (psikolog değil) kullanmaya hak kazanmaktadır.


** Günümüzde halen pedagojik formasyon almak şartıyla psikoloji lisans mezunları hukuken "rehber öğretmen" ve ilişkili kadrolara atanabilmektedir. Ancak hukuki süreç devam ettiği ve geçmişte bu durum değiştiği için adayların hukuki süreçleri takip etmesi gerekmektedir.

.-Güncelleme: 12.07.2022-