Tercih Rehberi
عربي | فارسی | EN | Русский
E-Mail ÜBYS Blackboard Akademik Takvim COVID-19

ARAMA SONUÇLARI

☰ Menü

Fen Bilimleri Enstitüsü

Genel Tanıtım

TARİHÇE:

Erzurum Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, TBMM tarafından 14.10.2010 tarihinde kabul edilen ve 21.07.2010 tarihli 27648 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Yükseköğretim Kurumları Teşkilat Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair 6005 no'lu Kanun'un 131. Ek Maddesi uyarınca Üniversitemizin üç enstitüsünden biri olarak kurulmuştur.

Erzurum Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü; Biyomedikal Mühendisliği, Elektrik- Elektronik Mühendisliği, Fotonik Ana Bilim Dalı, İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Matematik ile Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dallarında eğitim-öğretime devam etmektedir. Bilgisayar Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, İç Mimarlık, Kimya, Mimarlık, Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dallarında ise önümüzdeki yıllarda yüksek lisans ve doktora eğitimi vermeyi planlamaktadır.

Fen Bilimleri Enstitüsü, gelecek yıllar için hedeflerini; sürekli ilerleme ve gelişmeyi amaçlayarak daha ileri seviyelere ulaşmak, çağdaş bilimin öncü kuruluşlarından biri olarak, Türkiye'nin kalkınmasına ve dünya bilimine katkı yapmak olarak belirlemiştir.    


MİSYONUMUZ

Erzurum Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünün misyonu, lisansüstü düzeyde eğitim ve öğretim faaliyetlerini düzenlemek, ulusal ve uluslararası ilgili birimler ile işbirliği içerisinde ülkemizin bilim ve teknoloji politikaları doğrultusunda araştırmalar yapılmasına katkı sağlamaktır. Bu misyon doğrultusunda, çıktıları nitelikli, dinamik lisansüstü programların oluşturulması, temel ve uygulamalı araştırmalar başta olmak üzere disiplinlerarası araştırma faaliyetlerinin desteklenmesi, üniversite ve sanayi kuruluşları arasında işbirliğinin ve paylaşımın geliştirilmesi, uygulamaya yönelik sorunların çözümüne yardımcı olacak araştırmaların özendirilmesi, bilim ve teknolojinin gelişmesini izleyip bunların bölgesel, ulusal veya evrensel uygulama alanına aktarılabilmesini sağlayacak faaliyetlerin gerçekleştirilmesi temel yükümlülüklerimizdendir.


VİZYONUMUZ

Fen ve Mühendislik Bilimleri alanında eğitim ve araştırmalarıyla ulusal ve uluslararası düzeyde saygın ve tercih edilen; yeni ufuklar açan bilim adamı ve uzmanlar yetiştiren bir kurum olmaktır.

Kuruluşundan itibaren Fen Bilimleri  Enstitüsü Müdürlüğü görevini yapan öğretim üyeleri:

Unvanı Adı Soyadı Görev Tarihi
Prof. Dr. Bülent ÇAKMAK Eylül 2011 - Mart 2013
Prof. Dr. Hasan TÜRKEZ

Mart 2013 - Mart 2016

Prof. Dr.  Arzu GÖRMEZ

Mart 2016 - Mart 2022

Doç. Dr. Bünyamin ÖZGERİŞ

Mart 2022 - Devam Ediyor