Tercih Rehberi
عربي | فارسی | EN | Русский
E-Posta ÜBYS ÖBS Blackboard Akademik Takvim COVID-19

ARAMA SONUÇLARI

☰ Menü

Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı

2019-2020 Bahar Dönemi Ders Kayıt İşlemleri

-Ders kayıtları 21 Ocak – 28 Ocak 2020 tarihleri arasında öğrenci bilgi sistemi (obs.erzurum.edu.tr) üzerinden yapılacaktır.

-1. sınıflar da dahil tüm öğrenciler  ders kaydı yapacaktır.

-Tüm enstitü öğrencilerimiz de lisans öğrencilerimiz gibi işlem yapacaklardır.

-Ders Kaydı Yardım Kılavuzu

-Ders onayı danışmanlar tarafından 29 Ocak – 31 Ocak 2020 tarihleri arasında yapılacaktır.

-Ders seçimini yaparak danışman onayına gönderen öğrencilerin onay için şahsen danışmanlara müracaat etmelerine gerek yoktur. Fakat danışman onay durumunu kontrol etmeleri, aksi durumda danışmanları ile iletişime geçerek onay işlemini yaptırmaları gerekmektedir. Ders kaydını onaylatmayan öğrenci ders kaydı yapmış sayılmaz ve o dönem derslere devam edemez.

-Ders seçimi yapıp danışman onayına gönderen öğrenciler, tekrar ders kayıtlarında düzenleme yapmak için danışman onay tarihlerini beklemek zorundadır. Danışman onay tarihlerinde danışman ile iletişime geçerek düzeltmeleri yaptırmaları gerekmektedir.

-Danışmanınızın ismini ders seçimlerinizi yaptığınız ekranda görebilirsiniz.

*Ders kayıtlarınızı yaparken herhangi bir sorunla karşılaşmanız ve öğrenci bilgi sistemi şifrenizi unutmanız durumunda aşağıda belirtilen numaralardan, Fakültenin öğrenci işlerinden sorumlu bölüm sekreterleri ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. (Şifreniz sıfırlandıktan sonra yeni şifreniz otomatik olarak T.C kimlik numaranız olacaktır. Ayrıca öğrenci bilgi sistemi giriş ekranındaki şifremi unuttum seçeneği ile de sistemde kayıtlı cep telefonu numaranıza geçici şifreniz iletilecektir.)

İletişim

Santral (444 5 388)

Bölüm sekreterlikleri dahili numaraları:

Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi – Dahili No: (2151)

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi – Dahili No: (2232)

Fen Fakültesi – Dahili No: (2564)

Edebiyat Fakültesi – Dahili No: (2114)

Spor Bilimleri Fakültesi – Dahili No: (2602)

Sosyal Bilimler Enstitüsü – Dahili No: (1019) (2031)

Fen Bilimleri Enstitüsü – Dahili No: (2059) (2381)


*2019-2020 güz dönemi onur-yüksek onur öğrencileri Öğrenci/Öğrenci Duyuruları sayfasında ilan edilmiştir. Duyuruya ulaşmak için tıklayınız.

Ders Kayıtlarına İlişkin Önemli Hususlar

-Öğrenciler bir dönem için ortak zorunlu dersler hariç (Türk Dili, Yabancı Dil, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi) en fazla 45 AKTS ders alabilirler. (Ortalamaya dahil olan ortak zorunlu dersler 45 AKTS’ye dahil edilecektir.)

-Bulundukları yarıyıl itibariyle müfredatında bulunan bütün derslerini almış, tekrar dersi olmayan ve AGNO’su 2,50 üzerinde olan öğrenciler istemeleri halinde üst yarıyıldan (toplamda alınan dersler 45 AKTS’yi geçmemek üzere) ders alabilirler. Bu öğrencilerin Öğrenci İşleri ile irtibata geçmeleri gerekmektedir. 1. Sınıf öğrencileri üst yarıyıldan ders alamazlar.

- Mezuniyetine tek dersi kalan öğrencilere, istemeleri halinde azami AKTS kredi saati miktarına ilaveten bir ders verilir (45 AKTS + 1 ders). Bu durumda olan öğrencilerin Bölüm Sekreterliklerine dilekçe ile başvurmaları gerekmektedir.


Katkı Payı ve Öğrenim Ücretleri

-Katkı payı ve öğrenim ücretleri 20 Ocak – 28 Ocak 2020 tarihleri arasında Halkbank şubelerinden ve Halkbank ATM’lerinden T.C. kimlik numarasıyla, Halkbank internet bankacılığından ise öğrenci numarasıyla ödenebilir. Katkı payı veya öğrenim ücreti borcu olan öğrenciler ders kayıtlarını katkı payı veya öğrenim ücretini ödedikten sonra yapabileceklerdir.

*(Katkı Payı ve öğrenim ücreti ödeme başlangıç tarihi 21 Ocak 2020 tarihinden 20 Ocak 2020 tarihine alınmıştır.)

-Başarı bakımından bulundukları sınıfta ilk %10’a giren ikinci öğretim öğrencileri aşağıdaki tabloda belirtilen katkı payı tutarında öğrenim ücreti ödeyeceklerdir.

-%10’a giren öğrencilerin listesine ulaşmak için tıklayınız.

-Programın normal süresinde (Lisans 4 yıl / Yüksek Lisans 2 yıl / Doktora 4 yıl) mezun olamayan birinci öğretim öğrencileri, uzattıkları her dönem için öğrenci katkı payı tutarında öğrenim ücreti ödeyeceklerdir.

-Öğrencilerin aynı anda iki lisans, iki ön lisans, iki lisansüstü programında kayıt hakkı bulunmamaktadır. Ancak (lisans-yüksek lisans) (ön lisans-lisans) (açık öğretim lisans-örgün öğretim lisans) eğitimi alınabilir. Bu şekilde iki programda kaydı bulunan I. öğretim öğrencilerinden kayıt tarihi itibariyle ikinci kaydı Erzurum Teknik Üniversitesi olanlardan 'Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkısı Olarak Alınacak Katkı Payları ve Öğrenim Ücretlerinin Tespitine Dair Karar'a göre tablodaki I.öğretim öğrencilerinden alınacak katkı payı tutarında öğrenim ücreti alınacaktır. Bu durumda olan öğrencilere öğrenim ücreti tanımlanmıştır.

-Şehit-Gazi yakını (eş ve çocuklarından) olan öğrencilerden öğrenim ücreti alınmamaktadır. Bu durumda olan öğrencilerin ilgili belgeler ile Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’na başvurmaları gerekmektedir.

-Engelli raporu olan öğrencilerin, rapor ile birlikte başvurmaları halinde öğrenim ücretlerinde engellilik oranı kadar indirim yapılacaktır.

 

Katkı Payı ve Öğrenim Ücretleri

 

 

II. Öğretim

-%10’a giren II.öğretim öğrencileri

-Aynı anda iki yükseköğretim programında kaydı bulunan I.öğretim öğrencileri

-Dönem uzatan I.öğretim öğrencileri

Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi

764,50 TL

193,50 TL

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

577,50 TL

156,50 TL

Fen Fakültesi

640,50 TL

142,00 TL

Edebiyat Fakültesi

513,50 TL

142,00 TL

Spor Bilimleri Fakültesi

-

142,00 TL

Enstitüler

-

129,00 TL

 

-Eğitim-Öğretim (ders) başlangıcı: 3 Şubat 2020

Akademik Takvim için tıklayınız.