Bağlantılar
Genel Hesap Yönetimi

Bilgi Bankası - Destek Talebi

Lisanslı yazılımlar, kablosuz internet, kampüs dışı erişim gibi birçok konuda bilgi edinebilir, yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Destek Sayfası

Erzurum Teknik Üniversitesi

Üniversitemizde Sivrice – Elazığ Depremi Konferansı Düzenlendi

Erzurum Teknik Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. İlker KAZAZ ve Dr. Öğr. Üyesi Dilek OKUYUCU, 24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen Mw=6.8 büyüklüğündeki Sivrice (Elazığ) Depremi ardından deprem bölgesine giderek yaptıkları saha çalışmaları ve gözlemler ışığında depreme dayanıklı yapı tasarımı ilkelerinin irdelenmesi konulu bir seminer verdiler.  

Seminerde öğretim üyelerimiz, elde ettikleri bilgileri görseller eşliğinde çok sayıda mühendislik fakültesi öğrencisi ve sektörden inşaat mühendisleriyle paylaştılar. Depremin etkilediği bölgede kırsal ve kentsel yapı türlerinde hasarın nedenleri ve depremin şiddeti üzerine açıklayıcı bilgiler verildi.  Kırsal yapıların üretildikleri kerpiç ve yığma yapı malzemelerinin deprem merkezine yakınlıktan dolayı maruz kaldıkları şiddete bağlı olarak yeterli dayanımı gösteremeyerek yıkıldıkları veya ağır hasar aldıkları vurgulandı.  

Seminerde, Prof. Dr. İlker KAZAZ Elazığ kent merkezinde betonarme yapıların hasar durumunu ve depremin oluşturduğu etkiyi değerlendirdi. Beton dayanımının yetersizliğine ve sargı donatısının betonarme elemanların deprem davranışı üzerine etkisine dikkat çekerek, Elazığ şehir merkezinde hissedilen derem şiddetin biraz daha yüksek olması durumunda göçen bina sayısının ve can kaybının çok daha fazla olacağını belirti.

Konferans sonunda Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatih YETİM, Prof. Dr. İlker KAZAZ ve Dr. Öğr. Üyesi Dilek OKUYUCU sunumlarında dolayı teşekkür ederek belge takdim etti.