Tercih Rehberi
عربي | فارسی | EN | Русский
E-Mail ÜBYS Blackboard Akademik Takvim COVID-19

ARAMA SONUÇLARI

☰ Menü

Akademisyenlerimizden Pandemi Döneminde Heyecan Verici Buluş

Erzurum'da TÜBİTAK desteğiyle geliştirilen proje ile üretilecek Viral RNA İzolasyon kitleri, RNA izolasyon işlem süresini 10 dakikanın altına düşürerek Kovid-19 için test yapılan hastaların tanı süresini önemli ölçüde kısaltacak.

Atatürk Üniversitesi Teknokent yerleşkesinde çalışma yapan Erzurum Teknik Üniversitesi'nde görevli 3 akademisyen, TÜBİTAK ve KOSGEB desteğiyle 2018 yılında "EcoTech Biyoteknoloji" isimli firma kurdu.

Bu firma ile 50'ye yakın ürünün üretimini yapan akademisyenler, yurt içinde 50'den fazla üniversitenin yanı sıra birçok ülkeye satışını gerçekleştirdi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinin başlamasıyla harekete geçen akademisyeler, "Covid-19 tanısı için Viral RNA kiti üretimi ve kapasite artırımı" başlıklı proje ile TÜBİTAK'a başvurarak gerekli desteği alıp çalışmalarını hızlandırdı.

Erzurum Teknik Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Ömer Faruk Karataş, AA muhabirine, Viral RNA izolasyon kiti geliştirmek için çalışmalara başladıklarını ve yakın bir zamanda çalışmaları neticelendireceklerini söyledi. Yurt içi ve yurt dışından gelecek taleplere cevap vereceklerini belirten Karataş, "Kovid-19 süreciyle TÜBİTAK'a başvuru yaptık ve 'Kovid-19 tanısı için Viral RNA izolasyon kiti üretimi ve kapasite artırımı' isimli projemize destek aldık. Şu anda bu kitin üretilmesi için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yurt içi ve yurt dışından gelen taleplere cevap vermek adına oldukça hızlı bir şekilde çalışmaları tamamlayıp, bu kitin üretimini çok yakın zamanda gerçekleştirip satışına başlamak istiyoruz." diye konuştu.

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Serkan Örtücü ise, üzerinde çalıştıkları kitlerdeki izolasyon süreçlerinin az olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu: "Kovid-19 tanısı temel olarak PCR temelli kitlerle gerçekleştiriliyor. Halihazırda satışını yaptığımız RNA izolasyon kitimiz farklı örneklerden RNA izolasyonu amacıyla yaygın bir şekilde kullanılıyor. Bu kiti Kovid-19 tanısı için Viral RNA izolasyonu gerçekleştirecek şekilde yeniden dizayn ettiğimizde işlem süresi 10 dakikanın altına inecek ve tanı süreside oldukça kısalmış olacak. Yaklaşık yarım saat süren izolasyon süresini 10 dakikanın altına kadar indirerek hastalık için önemli olan tanı süresinin kısaltılmasına katkı yapacağımızı düşünüyoruz. Bu kitin hızının yanı sıra veriminin de yüksek olması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. "Yapılan çalışmalarda büyük oranda başarı yakaladıklarını dile getiren Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Elanur Aydın Karataş ise şöyle devam etti: "Kovid-19 tanısında kullanılabilecek Viral RNA izolasyon kitine yönelik yaptığımız çalışmalarda yüzde 90'ın üzerinde başarı oranı yakalayacağımızı söyleyebiliriz. Bu kit ve diğer birçok ürünümüz ile alakalı öncelikle yurt dışından talepler aldık benzer şekilde yurt içinden de talep alacağımızı ümit ediyoruz. Biz bu projeye sadece Kovid-19 özelinde bakmıyoruz çünkü ürettiğimiz ürünlerin ne kadar kaliteli olursa o kadar çok talep göreceğini bildiğimiz için Ar-Ge çalışmalarımızı yenilikçi ve yüksek kaliteli ürünler üretme odağında sürdürme gayreti içerisindeyiz. Daha önce ürettiğimiz ürünlerin birçok üniversiteye satışını yaptık ve onlardan olumlu dönüşler aldık. Çok uygun fiyat olmasına rağmen yurt dışından ithal edilen ürünlerle karşılaştırıldığında çok yüksek kalitede ürün olduğu yönünde dönüşler aldık. Biz Kovid-19 tanısında kullanılabilecek olan Viral RNA izolasyon kitininde de bu şekilde olacağını düşünüyoruz. Buna ek olarak, yüksek kalitede ürettiğimiz ve üreteceğimiz diğer ürünlerin de hem Ülkemizdeki hem de yurtdışındaki bilim insanlarının ihtiyaç ve taleplerini karşılayacak düzeyde olacağını düşünüyoruz."