Bağlantılar
Genel Hesap Yönetimi

Bilgi Bankası - Destek Talebi

Lisanslı yazılımlar, kablosuz internet, kampüs dışı erişim gibi birçok konuda bilgi edinebilir, yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Destek Sayfası

Erzurum Teknik Üniversitesi

Dış İlişkiler Ofisi (ICO)

Eğitim Alma Hareketliliği

Personel Eğitim Alma Hareketliliği Süreç Detayları

Eğitim Alma Hareketliliği kapsamında gidilecek üniversiteden bir davet yazısı alınmalıdır. Gideceği Üniversite’den davet yazısı alan idari görevi bulunan akademik personel, bu belgeyi ekleyerek Rektörlük onayı almak için fakülte/bölüm başkanlığına bir Personel Görevlendirme dilekçesi yazmalıdır. Personel görevlendirme dilekçesini buraya tıklayarak indirebilirsiniz. ( Bu işlemlere eğitim alma hareketliliği başlangıç tarihinizden ortalama 1 ay önce başlamanız tavsiye edilmektedir.)

Bilgi : Gideceği üniversite’den davet yazısı alan İdari Personel ise bu belge ile birlikte görev aldığı birime dilekçe ile talepte bulunmalıdır. Birim bu yazıyla birlikte Erasmus Ofisinden görüş almalıdır. Erasmus Ofisi tarafından yazılan görüş yazısı sonrasında ilgili birim hak kazanmış personelin görevlendirme işlemelerini devam ettirmelidir. (Bu işlemlere eğitim alma hareketliliği başlangıç tarihinizden ortalama 1 ay önce başlayınız.)

* Gidebileceğiniz üniversiteleri Bölümünüz Erasmus Koordinatörleri ve Dış İlişkiler Ofisi web sayfasında İkili Anlaşmalar kısmından öğrenebilirsiniz. Eğitim Alma Hareketliliği için ikili anlaşma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Hareketlilikten yararlanacak Akademik Personel web sayfamızda bulunan Personel Denetim Formu (Gidiş) nda yer alan evrakları eksiksiz bir biçimde yurt dışına çıkmadan önce Erasmus Ofisine teslim etmelidir.

* Gerekli evraklarını eksiksiz bir biçimde Erasmus Ofisine teslim etmiş ve Rektörlük Görevlendirmesi Erasmus Ofisine ulaşmış personele yurt dışına çıkmadan 7 günlük hibe (yol ücreti dahil) ödemesinin %80 lik kısmı hesabına yatırılır.

* Hareketlilik faaliyeti 5 gün faaliyet 2 gün yol olmak üzere toplam 7 gün üzerinden hibeli şekilde değerlendirilir. Programı daha uzun süreli olan akademisyenler programlarına hibesiz şekilde devam edebilirler. Seyahat günleri ve faaliyetin başlangıç-bitiş günleri aynı tarihe denk gelmemelidir. Örneğin karşı üniversitede faaliyetiniz 10 Ocak– 14 Ocak 2022 ise yolculuk tarihleriniz 9 Ocak – 15 Ocak 2022 olmalıdır. Seyahat ve faaliyet aynı güne denk gelirse yevmiye kesintisi yapılmaktadır. Toplamda en az 8 saat faaliyet gerçekleşmesi gerekmektedir.

* Faaliyet bitiminde Geri Dönüş Evraklarının Erasmus Ofisine eksiksiz teslim edilmesinin ardından hibenin ikinci taksiti olan %20 lik kısmı için işlemler başlatılacaktır.
 


Bazı belgeler hakkında bilgilendirme :

Katılım Sertifikası: Karşı üniversitede gerçekleştirmiş olduğunuz faaliyeti belgelendiren evraktır. Ve faaliyetinizin kaç gün sürdüğünü belirtir. Karşı kurumun onayı yeterlidir.

Staff Mobility Agreement for Training: Karşı üniversitedeki programınızı ve içeriğini belirten belgedir. Toplamda en az 8 saat faaliyet gerçekleştirmek gerekmektedir. Her iki kurumunda onaylaması zorunludur.

 

Örnek bir hibe hesabı;

  Polonya’nın Lublin şehrinde bir üniversitede 10-14 Ocak 2022 tarihleri arasında hareketlilik gerçekleştirecek bir personel gidiş ve dönüş tarihlerini 9 Ocak- 15 Ocak 2022 olarak ayarladığında 7 gün üzerinden hibelendirilebilir. (Mevcut hibe durumuna göre personele verilebilecek gündelik hibesi 3 - 7 gün arası değişiklik gösterebilir. Detaylı bilgi için Erasmus Koordinatörlüğüne danışınız.)

 Polonya’nın günlük yevmiyesi 126 € 'dur. Bu durumda,

 5 gün faaliyet 2 gün yol olmak üzere toplam yevmiye 7 x 126= 882 € (Yukarıda belirtildiği gibi seyahat günleri mevcut projenin hibe durumuna göre (yeterli hibe bulunmaması durumunda) hibeye dahil edilmeyebilir!!!)

 Erzurum - Lublin Şehri arası mesafe 1935 KM'dir. Yani 275 € bir ulaşım ücreti ödenir. (Bu mesafe, Distance Calculator(Mesafe Hesaplayıcı) kullanılarak belirlenmiş ve mesafeye göre belirlenen Seyahat Ücretleri tablosunda denk gelen tutar yazılmıştır. Seyahat Ücretleri tablosunu aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.)

Toplam hibe rakamı 1157 € 'ya ulaşır.

 Erasmus+ Geçerli Sözleşme Dönemine Ait Personel Hareketliliği Hibe Miktarları için tıklayınız.

Seyahat ücretinin belirlenmesi için kullanılan Mesafe Hesaplayıcısına buradan ulaşabilirsiniz.Bulunan mesafeye göre Km aralıklarına göre katılımcıya sağlanacak seyahat tutarları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Mesafe

Verilecek Hibe Miktarı

100-499 KM arası

180 €

500-1999 KM arası

275 €

2000-2999 KM arası

360 €

3000-3999 KM arası

530 €

4000-7999 KM arası

820 €

8000 ve daha fazla KM arası

1.500 €

Hareketlilik süreci 01.06.2022’de başlar ve  31 Temmuz 2024'de sona erer. Hareketlilikten yararlanacak personelin ilgili değişim sürecini bu tarihler arasında gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Faaliyette bulunmadan önce ve faaliyet sonrasında tamamlanması gereken evraklar için tıklayınız.


ETÜ Asistan Snow