Tercih Rehberi
عربي | فارسی | EN | Русский
E-Mail ÜBYS Blackboard Akademik Takvim COVID-19

ARAMA SONUÇLARI

☰ Menü

Dış İlişkiler Ofisi (ICO)

Ders Verme Hareketliliği

Akademik Personel Ders Verme Hareketliliği Süreç Detayları

 Ders Verme Hareketliliği kapsamında gidilecek üniversiteden bir davet yazısı alınmalıdır. Gideceği Üniversite’den Davet Yazısı alan Akademik Personel, bu belgeyi ekleyerek Rektörlük onayı almak için bulunduğu fakülte/bölüme bir Personel Görevlendirme dilekçesi yazmalıdır. Personel görevlendirme dilekçesini buraya tıklayarak indirebilirsiniz. ( Bu işlemlere ders verme hareketliliği başlangıç tarihinizden ortalama 1 ay önce başlamanız tavsiye edilmektedir.)

 * Gidebileceğiniz üniversiteleri Bölümünüz Erasmus Koordinatörleri ve Dış İlişkiler web sayfasında İkili Anlaşmalar kısmından öğrenebilirsiniz. Bölümünüzün ikili anlaşması olmayan üniversitelere faaliyet gerçekleştiremezsiniz.

Hareketlilikten yararlanacak Akademik Personel web sayfamızda bulunan Personel Denetim Formu (Gidiş) nda yer alan evrakları eksiksiz bir biçimde yurt dışına çıkmadan önce Erasmus Ofisine teslim etmelidir.

* Gerekli evraklarını eksiksiz bir biçimde Erasmus Ofisine teslim etmiş ve Rektörlük Görevlendirmesi Erasmus Ofisine ulaşmış personele yurt dışına çıkmadan 7 günlük hibe (yol ücreti dahil) ödemesinin %80 lik kısmı hesabına yatırılır.

* Ders Verme Hareketliliği 5 gün faaliyet 2 gün yol olmak üzere toplam 7 gün üzerinden hibeli şekilde değerlendirilir. Programı daha uzun süreli olan akademisyenler programlarına hibesiz şekilde devam edebilirler. Seyahat günleri ve faaliyetin başlangıç-bitiş günleri aynı tarihe denk gelmemelidir. Örneğin karşı üniversitede faaliyetiniz 10 Ocak– 14 Ocak 2022 ise yolculuk tarihleriniz 9 Ocak – 15 Ocak 2022 olmalıdır. Seyahat ve faaliyet aynı güne denk gelirse yevmiye kesintisi yapılmaktadır. Toplamda en az 8 saat faaliyet gerçekleşmesi gerekmektedir.

* Faaliyet bitiminde Geri Dönüş Evraklarının Erasmus Ofisine eksiksiz teslim edilmesinin ardından hibenin ikinci taksiti olan %20 lik kısmı için işlemler başlatılacaktır.
 

Not : Seyahat ücreti, Avrupa Komisyonu tarafından sağlanan mesafe hesaplayıcısı kullanılarak hesaplanmaktadır. Aşağıda açıklamasını bulabilirsiniz.


 Bazı belgeler hakkında bilgilendirme :

 Katılım Sertifikası ; Karşı üniversitede gerçekleştirmiş olduğunuz faaliyeti belgelendiren evraktır. Ve faaliyetinizin kaç gün sürdüğünü belirtir. Karşı kurumun onayı yeterlidir.

 Staff Mobility for Teaching ; Karşı üniversitedeki programınızı ve içeriğini belirten belgedir. Toplamda en az 8 saat faaliyet gerçekleştirmek gerekmektedir. Her iki kurumunda onaylaması zorunludur.

 

Örnek bir hibe hesabı;

  Polonya’nın Lublin şehrinde bir üniversitede 10-14 Ocak 2022 tarihleri arasında hareketlilik gerçekleştirecek bir personel gidiş ve dönüş tarihlerini 9 Ocak- 15 Ocak 2022 olarak ayarladığında 7 gün üzerinden hibelendirilir.

 Polonya’nın günlük yevmiyesi 119  'dur. Bu durumda,

 5 gün faaliyet 2 gün yol olmak üzere toplam yevmiye 7 x 119= 833 €

 Erzurum - Lublin Şehri arası mesafe 1935 KM'dir. Yani 275 € bir ulaşım ücreti ödenir.

 Toplam hibe rakamı 1108  'ya ulaşır.

 

Erasmus+ Geçerli Sözleşme Dönemleri İçin Personel Hareketliliği Hibe Miktarları için tıklayınız.

 Seyahat ücretinin belirlenmesi için kullanılan Mesafe Hesaplayıcısına buradan ulaşabilirsiniz.Bulunan mesafeye göre Km aralıklarına göre katılımcıya sağlanacak seyahat tutarları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Mesafe

Verilecek Hibe Miktarı

100-499 KM arası

180 €

500-1999 KM arası

275 €

2000-2999 KM arası

360 €

3000-3999 KM arası

530 €

4000-7999 KM arası

820 €

8000 ve daha fazla KM arası

1.500 €

Hareketlilik süreci 1 Haziran 2020’de başlar ve  31 Mayıs 2023’de sona erer. Hareketlilikten yararlanacak personelin ilgili değişim sürecini bu tarihler arasında gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Faaliyette bulunmadan önce ve faaliyet sonrasında tamamlanması gereken evraklar için tıklayınız.