Bağlantılar
Genel Hesap Yönetimi

Bilgi Bankası - Destek Talebi

Lisanslı yazılımlar, kablosuz internet, kampüs dışı erişim gibi birçok konuda bilgi edinebilir, yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Destek Sayfası

Erzurum Teknik Üniversitesi

Biyolojik ve Metabolik Araştırmalarda Matematiksel Yaklaşımlar Konferansı Yapıldı (14.12.2021)

Fen Fakültesi bünyesinde faaliyet gösteren Gen Aktüel kulübü tarafından organize edilen "Biyolojik ve Metabolik Araştırmalarda Matematiksel Yaklaşımlar" konferansı fakültemiz konferans salonunda yapıldı. Fakültemiz Matematik Bölümü öğretim üyelerinden Dr. Öğretim Üyesi Vehpi YILDIRIM’ın sunumu ile gerçekleşen programda Rektörümüz Prof. Dr. Bülent ÇAKMAK, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. İrfan KAYMAZ, Prof. Dr. Birol SOYSAL, Dekanımız Prof. Dr. Ümit İNCEKARA, akademisyenlerimiz ve öğrencilerimiz katıldı.

Biyolojik ve metabolik araştırmalarda matematiksel yaklaşımların ağırlığı, çağımızda gelişen teknoloji ile birlikte, biyolojik ve metabolik süreçler hakkında gün geçtikçe daha fazla verinin elde edildiği ve bu verilerden anlamlı bilgilerin devşirilebilmesinde matematiksel modellerin büyük yer tuttuğu, yapılan bu çalışmaların Amsterdam Üniversitesi Tıp Merkezinde mide küçültme ameliyatı geçiren hastalardan toplanan metabolik verileri kullanarak fizyoloji tabanlı matematiksel modeller geliştirildiği ve ameliyatların enerji metabolizması üzerindeki etkilerinin incelendiği, ayrıca laboratuvarlarda yürütülen bir başka çalışmada, geliştirilen matematiksel modeller ve yürütülen deneysel çalışmalar ile diyabet gelişimi ve insülin salgılayan beta-hücrelerinin elektrofizyolojik dinamikleri arasındaki iki yönlü ilişkinin irdelendiği konularının ele alındığı konferans sonunda Rektörümüz Prof. Dr. Bülent ÇAKMAK sunum ve katkılarından dolayı Dr. Öğretim Üyesi Vehpi YILDIRIM’a teşekkür belgesi takdim etti. 
   SORUN ve GÖRÜŞ BİLDİR